Nadchodzą inteligentne sieci optyczne METRO

Według niemal zgodnej oceny firm konsultacyjnych Probe Research oraz Infonetics Research, rynek rozwiązań dla optyki telekomunikacyjnej będzie zmniejszał się przez najbliższe kilka lat.

Zmiany te nie będą jednak rozkładać się równomiernie w poszczególnych sektorach optycznych. W sektorze długodystansowych połączeń optycznych przewiduje się, że po spadku w 2002 r. o ponad 50 proc. (w stosunku do ubiegłego roku) rynek ten będzie prawie stabilny przez najbliższe pięć lat, z nieznaczną zwyżką od 2004 r. W tej sytuacji największe zmiany będą dokonywać się prawie wyłącznie w sektorze metropolitalnych sieci optycznych (METRO), które będą musiały przenosić zwiększający się stopniowo ruch pakietowy w sieciach.

Zgodnie z danymi Infonetics Research, sprzedaż wyposażenia optycznego dla sieci metropolitalnych w II kw. 2002 stanowiła około 64 proc. całego rynku optycznego. Jednakże największy wzrost nastąpił w znacznie węższym zakresie optycznym – dotyczącym sprzętu dla inteligentnych rozwiązań optycznych METRO – którego udział w rynku metropolitalnym wynosił 69 proc., a w całej infrastrukturze optycznej aż 72 proc.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?
  • Internet 4,5 mln razy szybszy niż przeciętne domowe łącze szerokopasmowe. Przełom na rynku
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Inteligentne sieci optyczne stanowią obecnie najbardziej poszukiwane wyposażenie infrastruktury metropolitalnej, umożliwiając zdalne konfigurowanie oraz zdalną obsługę takich rozbudowanych sieci optycznych i to niezależnie od bieżąco używanej topologii przekazu jako: gwiazdy, pierścienia lub mieszanej topologii sieciowej. Sieć inteligentna daje równocześnie gwarancję prawie natychmiastowej adaptacji istniejącej konfiguracji infrastruktury optycznej w połączeniach miejskich, jak też jej modernizacji – w razie istotnych zmian w ruchu obsługiwanych ośrodków lub firm. I wszystko wskazuje na to, że nadal będzie to intratny, a wiec przynoszący największe dochody segment optycznego sektora telekomunikacyjnego w najbliższym czasie.

Według obu ośrodków prognostycznych, długodystansowe sieci i trakty optyczne zostały w ubiegłych latach przeinwestowane, a realizowane projekty długodystansowe (także podmorskie) oparto na nierealistycznych i przewymiarowanych przesłankach dotyczących narastania internetowego trafiku IP w kolejnych latach. Ponadto ochłodzenie inwestycyjnez 2002 r. w spowodowało szereg bankructw firm zaangażowanych rozwój optyki długodystansowej, przy równoczesnym zmniejszeniu się zainteresowania dostawców internetowych tymi projektami długodystansowymi.

Zgodnie z przewidywaniami Infonetics Research, całkowity rynek optyczny w 2003 r. ulegnie zmniejszeniu o 12 proc. w porównaniu z wynikami uzyskanymi w 2002 r. – osiągając łącznie kwotę 9 mld USD (2003 r.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200