Na zewnątrz i do środka

Najnowsza wersja ioDrive Octal zawiera osiem kart zainstalowanych w karcie PCI Express X16 drugiej generacji o podwójnym slocie. Karty te zostały specjalnie opracowane dla agencji rządowych USA i pracują w serwerach posiadających setki terabajtów pamięci SSD.

Według producenta, każda karta Octal osiąga 800 tys. operacji odczytu bloków 4 KB na sekundę przy paśmie rzędu 6 GB/s i maksymalnej pojemności 5 TB. Porównanie z dostępnym w handlu modułem Duo jest ciekawe, gdyż pamięci Octal pracują z porównywalną prędkością per moduł (100 tys. IOPS), w stosunku do kart Dual (122 tys. IOPS przy operacjach mieszanych, 75% odczyt, 25% zapis), zachowując przy tym zbliżone pojemności, co oznacza, że wykorzystano podobną technologię.

Połączyć wiele kart

Steve Wozniak, główny badacz w firmie Fusion-io, będący jednocześnie współzałożycielem Apple, twierdzi, że przy wykorzystaniu istniejącej technologii, można osiągnąć bardzo wysokie osiągi w dziedzinie ilości obsługiwanych operacji na sekundę, ale należy zwrócić uwagę także na skalowalność transferu danych. "Osiągnęliśmy ponad 100 milionów IOPS, znacznie więcej niż potrzeby klienta, ale najważniejsze było uzyskanie dobrej skalowalności pasma" - mówi Wozniak.

Jedno z rozwiązań, które umożliwia dostarczenie bardzo dużej ilości danych w krótkim czasie, polega na kumulacji osiągów 220 kart ioDrive Octal w środowisku obsługujących równoległy klastrowy system plików Lustre, połączonych magistralą Infiniband. Osiągnięto w tych wdrożeniach praktyczną szerokość pasma rzędu 1 TB/s.

Wydaje się, że granicą rozwoju takich pamięci jest rozmiar pamięci NAND możliwy do implementacji w pojedynczej karcie oraz ilość kart PCI Express, które można zainstalować w pojedynczej maszynie. Niemniej firma Fusion informuje, że karty Octal są na tyle szybkie, że mogą wysycić w pełni pasmo udostępniane przez podwójny slot PCI Express X16 drugiej generacji.

Chociaż oficjalnie nie podaje się wszystkich szczegółów technicznych, przypuszcza się, że karty Fusion korzystają z pamięci 2-bit MLC, więc istnieje perspektywa rozbudowy pojemności takich kart, gdy tylko pojawią się pamięci 3- i 4-bitowe MLC.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, komercyjne produkty tej klasy powinny być dostępne w przyszłym roku. Obecnie sprzedawane karty ioDrive osiągają od około 500 MB/s przy zapisie i 750 MB/s przy odczycie (dane katalogowe dla ioDrive 80 GB) do 1,4 GB/s przy zapisie i 1,5 GB/s dla odczytu (dane katalogowe ioDrive Duo 320 GB).


TOP 200