Na wszystkich frontach

Intel systematycznie powiększa udział w rynku rozwiązań sieciowych - zarówno jako dostawca urządzeń, jak i komponentów.

Intel systematycznie powiększa udział w rynku rozwiązań sieciowych - zarówno jako dostawca urządzeń, jak i komponentów.

200 mln USD Intel zamierza przeznaczyć na doinwestowanie firm, które będą pracować nad wykorzystaniem Internet Exchange Architecture (IXA). Kierownictwo Intela ma nadzieję, że technologia ta w krótkim czasie pozwoli firmie zrealizować cel, jakim jest wejście na rynek sieci dla dużych przedsiębiorstw.

Nowe serce przełącznika

Kluczowym elementem strategii jest nowy procesor IXP 1200, opracowany przez firmę LevelOne Communications, przejętą przez Intela. IXP 1200 składa się z 7 procesorów, z których 6 jest odpowiedzialnych za przetwarzanie pakietów, a siódmy, oparty na technologii StrongArm, zarządza zadaniami przydzielanymi pozostałym układom. Programiści będą mogli wykorzystać potencjał IXP 1200 np. do budowy dedykowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania priorytetem transmisji, realizacji usług multimedialnych o wymaganej jakości oraz szybkiego routingu w drugiej, trzeciej i czwartej warstwie modelu OSI.

Technologia Intela uzyskała poparcie Cabletrona i Cisco Systems, które zamierzają wykorzystywać układ w kolejnej generacji swoich urządzeń. Docelowo Intel zamierza doprowadzić do sytuacji, gdy wszyscy producenci sieciowi będą stosować procesory z rodziny IXP 1200 zamiast obecnie wykorzystywanych niezgodnych układów ASIC.

Intel zapowiedział, że udostępni zainteresowanym firmom inne elementy architektury IXA. Wśród nich ma być układ przełączający o przepustowości ok. 100 Gb/s, którego należy się spodziewać w I kwartale przyszłego roku. Firma udostępniła już dwuportowe moduły gigabitowe przeznaczone do pracy w najbardziej wydajnych routerach.

Sieciowy atak

Jednocześnie Intel wprowadza rozwiązania oparte na tradycyjnych układach ASIC. Firma zaprezentowała nowy, gigabitowy przełącznik modułowy Intel 6000 Series Switch oraz dwie rodziny routerów Intel Express 9500 i 8200, które powstały w wyniku przejęcia firmy Shiva i XLNT.

Intel 6000 Series Switch ma 4 gniazda na moduły rozszerzeń, w których można zainstalować 32 porty Gigabit Ethernet lub 96 portów Fast Ethernet. Urządzenie, oprócz przełączania pakietów, może pełnić funkcję routera w trzeciej warstwie modelu sieciowego. Podstawowa cena ma wynosić ok. 14 tys. USD. Za 8-portowy moduł Gigabit Ethernet SX trzeba zapłacić ok. 19 tys. USD.

Routery Intel Express 9500 i 8200 to następcy modelu 8100. Są one przeznaczone przede wszystkim do podłączania średniej wielkości firm lub oddziałów większych firm do Internetu lub szkieletu sieci rozległej. Umożliwiają obsługę linii o przepustowości do 2 Mb/s. Urządzenia Intel Express 9500 są już dostępne w sprzedaży w cenie od 1450 USD. linii 8200 trafią na rynek pod koniec br.

Intel zaprezentował także nowy zestaw układów dla kart sieciowych. Jest on wyposażony w kontroler 82559C umożliwiający komunikację w sieciach Fast Ethernet oraz koprocesor szyfrujący 82594ED. Karty sieciowe tworzone za jego pomocą będą mogły wydajnie szyfrować i odszyfrowywać przesyłane dane. Według zapewnień Intela, ich wydajność w porównaniu do tradycyjnych kart sieciowych jest większa o 133% przy zastosowaniu 56-bitowego klucza DES oraz o 250% przy użyciu klucza 168-bitowego.

Intel się liczy

Kto uważa, że Intel ma niewiele do powiedzenia na rynku sieciowym, jest w błędzie. Firma ma nie tylko solidne zaplecze techniczne, ale również znakomity system motywacji partnerów w sieci sprzedaży.

Tajemnicą poliszynela jest, że dystrybutorzy są w stanie sprzedawać urządzenia sieciowe po kosztach własnych, byle tylko wykazać wyniki zadowalające Intela. A tylko zadowolenie z wyników sprzedaży gwarantuje, że Intel nie odbierze im prawa do dystrybucji swoich urządzeń i komponentów - w tym intratnej dystrybucji procesorów.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200