Na wspólnej fali

Podziel się informacją

System Wymiany Informacji Bezpieczeństwa Żeglugi

System pełni funkcję platformy dystrybucji informacji pomiędzy służbami operacyjnymi współpracującymi w zakresie ochrony bezpieczeństwa morskiego. Dystrybucja informacji odbywa się pomiędzy Centrum Operacji Morskich MW RP, Służbą Krajowego Koordynatora Ostrzeżeń Nawigacyjnych BHMW i Centrum Nadzoru Radiolokacyjnego MOSG. Dostęp do sytemu jest rozszerzany o kolejnych użytkowników, w tym Urzędy Morskie w Szczecinie i Słupsku, MRCK SAR, Centra Zarządzania Kryzysowego Wojewodów, morską grupę mobilną Izby Celnej, a następnie kapitanaty portów i komórki specjalistyczne w Urzędach Morskich. System jest przetestowany w zakresie wymiany informacji z systemem SafeSeaNet Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego. Korzystający z programu definiuje typy zdarzeń i opisuje procedury postępowania z nimi. Jego wykonawcą jest firma Sprint.

Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru

Zadaniem systemu budowanego dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest ochrona morskiej granicy RP. System składa się z kilkunastu posterunków obserwacyjnych, kilku lokalnych ośrodków nadzoru, dwóch dywizjonowych ośrodków nadzoru i centralnego ośrodka nadzoru, stanowiącego jednocześnie centrum koordynacji działań i zarządzania. Informacje z urządzeń obserwacyjnych zainstalowanych na wieżach obserwacyjnych (radary, kamery itp.) przekazywane są do ośrodków nadzoru drogą radiową (radiolinie). Do systemu mogą być podłączone także mobilne posterunki obserwacyjne na samochodach terenowych. W warstwie telekomunikacyjnej system bazuje na technologii Motoroli.

Centrum Koordynacji Ratownictwa Sopockiego WOPR

Centrum obsługuje zgłoszenia z nadmorskiego telefonu ratunkowego 0601100100. Zintegrowany System Ratownictwa WOPR jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM/UMTS. Z roku na rok system jest sukcesywnie rozwijany zarówno technologicznie, jak i organizacyjnie. System pozwolił na przekazywanie służbom ratowniczym informacji o wypadkach, które mają miejsce na ich terenie lub w ich sąsiedztwie. Dodatkowo dyspozytor, który koordynuje akcję, wyręcza ratowników od wzywania wsparcia (np. pogotowia ratunkowego).

System Wspomagania Dowodzenia w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie

Wdrożenie systemu zapewniło skuteczniejszy przepływ informacji między rozproszonymi ośrodkami decyzyjno-dyspozycyjnymi (komendy i komisariaty). Powstał centralny punkt zbierania informacji. W ten sposób optymalizacji uległ nadzór nad poszczególnymi jednostkami policji, zwiększyło się także bezpieczeństwo patroli. Dane zgromadzone w systemie dają możliwość tworzenia licznych statystyk, raportów i analiz. System działa w ten sposób, że operatorzy wprowadzają do niego zgłoszenia z numerów 997 i 112. Dyspozytorzy prowadzą nadzór nad zdarzeniami, dysponują siłami policyjnymi. Dyżurni KMP nadzorują całość funkcjonowania stanowiska SWD. Po wdrożeniu systemu zmniejszył się czas reakcji patroli policyjnych na zgłoszone zdarzenie. System został wykonany przez firmę Comarch.

Locatelo

Rozwiązanie skierowane do osób prywatnych narażonych na ryzyko związane z chorobą, stanem zdrowia, wiekiem, uprawianym zawodem, czy aktywną rekreacją. Ma zapewniać zwiększone bezpieczeństwo przez możliwość monitorowania miejsca pobytu i lokalizacji w razie niebezpieczeństwa. Rozwiązanie autorstwa firmy Locatelo oparte jest o monitoring przy pomocy GPS, GSM i Internetu. Informacje o zagrożeniu mogą być wysyłane nie tylko do służb ratowniczych, ale też do serwisów społecznościowych (takich jak locatelo.com).


TOP 200