Na wielu babka wróżyła

Szanse Altamiry są większe niż przed trzema latami, gdyż zakończyły się już referencyjne wdrożenia tego systemu w Polsce - w należących do BRE Banku mBanku i MultiBanku. Z wypowiedzi przedstawicieli Accenture wynika, że inicjatywa stworzenia wspólnej oferty wyszła od producenta systemu Altamira, a rozmowy skonkretyzowały się jesienią 2002 r. W przypadku wygrania kontraktu przez to konsorcjum do realizacji projektu byłby zaangażowany też przejęty niedawno przez Softbank łódzki Wonlok.

Drugim faworytem przetargu jest Prokom z systemem Corebank, oferowanym przez Alltel Information Services. Na korzyść tego oferenta wpływają takie elementy, jak liczba pracowników, których można oddelegować do realizacji projektu, a także możliwość zaangażowania specjalistów z Softbanku i Wonloka. Trudno byłoby odmówić Prokomowi doświadczenia w realizacji dużych, ogólnopolskich projektów. Na niekorzyść Prokomu natomiast - brak doświadczeń w prowadzeniu wdrożeń systemów bankowych oraz niepewny los i reputacja systemu Corebank. System ten nie został uruchomiony w żadnym kraju poza Danią, lecz ma długą historię nieudanych wdrożeń prowadzonych przez IBM wówczas jeszcze, gdy firma ta była właścicielem Corebank.

Teoretycznie system Corebank jest rozwijany przez Alltel Corebanking Solutions, wspólne przedsięwzięcie IBM i Alltela. Wygląda jednak na to, że spółka nie spełniła pokładanych w niej nadziei. 29 stycznia br. Alltel poinformował o zamiarze sprzedaży za ok. 1 mld USD działu usług finansowych. Nabywcą części biznesu Alltel związanej z rozwojem systemów bankowości detalicznej ma być kalifornijska firma Fidelity National Financial, działająca w sektorze ubezpieczeń i zarządzania nieruchomościami. Transakcja zostanie zamknięta 31 marca br.

Po pozbyciu się działu rozwoju systemów bankowych Alltel chce skoncentrować się na produktach i usługach dla sektora telekomunikacyjnego.

Listę głównych faworytów zamyka Sanchez Computer Associates w konsorcjum z ComputerLandem. Na korzyść ComputerLandu przemawia kilka zrealizowanych w Polsce wdrożeń systemu Profile. Ale to nie jedyny argument. Za wdrożenie systemu centralnego w PKO BP będzie odpowiadał Józef Kubiczek, pracujący wcześniej na stanowisku kierownika departamentu IT w Powszechnym Banku Kredytowym, gdzie ComputerLand prowadził projekt Profile. Józef Kubiczek ma więc już doświadczenia we współpracy z warszawskim integratorem i - o ile były one korzystne - może przychylnym okiem patrzeć na tę firmę.

Tuż za wielką trójką należy umieścić ofertę złożoną przez I-Flex Solutions. Partnerem tej firmy na polskim rynku jest ComputerLand, a system Flexcube wdrożono w centrali PKO BP, gdzie wspiera obsługę księgową Departamentu Gospodarki Pieniężnej.

Na kogo wypadnie

Analiza poszczególnych ofert, aliansów między dostawcami a integratorami uwiarygodnia tezę, że niezależnie od tego, jaki system zostanie ostatecznie wybrany przez bank, w projekcie weźmie udział w większości ten sam zespół, składający się z pracowników Prokomu, Softbanku, ComputerLandu, Comp Rzeszów, Global Services IBM Polska, HP Services i podwykonawców każdej z tych firm.

Nawet wspólny udział w projekcie pracowników zwaśnionych konkurentów Prokomu i ComputerLandu przestał być fikcją. 5 lutego br. ComputerLand i Prokom podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji projektów informatycznych wynikających z programu offsetowego związanego z zakupem przez Polskę samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin. Wśród możliwych scenariuszy nie można wykluczyć takiego, w którym ComputerLand na bazie systemu Flexcube zinformatyzuje centralę PKO BP, a Prokom zajmie się oddziałami.

Również gdyby komisja przetargowa nieoczekiwanie wybrała jeden z systemów oferowanych przez producenta nie mającego jeszcze doświadczeń we współpracy z polskimi klientami, np. Financial Network Services, który do tej pory wdrożył swój system Bancs w LG Petro Banku, przy współpracy z PricewaterhouseCoopers, do wdrożenie musiałby być zaangażowany co najmniej jeden z dwóch największych polskich integratorów. Na razie FNS bierze udział w przetargu z powstałą w 2002 r., na bazie kapitału polsko-australijskiego, firmą Uni-Lab Investments. "Gdybyśmy wygrali kontrakt, oczywiście nawiązalibyśmy współpracę z jednym z integratorów, takich jak Prokom, ComputerLand czy Softbank. Niektóre aspekty projektu wymagałyby współpracy z innymi firmami. Rozmawialiśmy już z potencjalnymi partnerami" - mówi Peter Newman z europejskiej centrali Financial Network Services.

PKO BP w liczbach

PKO BP jest największym bankiem detalicznym w Polsce. Bank ten zgromadził ponad 32% ogólnej sumy oszczędności i udzielił ponad 26% wszystkich kredytów. PKO BP zarządza kwotą ok. 80 mld zł.

  • Liczba placówek: 6000

  • Liczba bankomatów: 1550

  • Liczba pracowników: 40 000

  • Liczba rachunków ROR: 4,3 mln

  • Liczba rachunków firm: 450 tys.

  • Szacowany koszt wdrożenia systemu centralnego: 1,5-2,0 mld zł
Źródło: PKO BP, informacje własne


TOP 200