Na tym rynku Samsung panuje niepodzielnie

Jak podaje Strategy Analytics w raporcie „Smartphone Memory Market Share Q1 2021: Samsung Memory Captures Top Spot”, globalne przychody na rynku pamięci DRAM i NAND instalowanych w smartfonach przekroczyły w pierwszym kwartale tego roku kwotę 11,4 mld USD, a prym w tym obszarze wiedzie Samsung z udziałem 49%.

IC

Rynek ten został kompletnie zdominowany przez trzy firmy (Samsung, SK Hynix i Micron), które miały w nim w pierwszym kwartale tego roku łączny udział ponad 80%.

Jeśli chodzi o pamięci NAND/flash instalowane w smartfonach, to rynek ten, porównując rok do roku, urósł w pierwszym kwartale 2021 roku o 18%. Stało się tak głównie za sprawą układów UFS NAND/flash, szczególnie tych instalowanych w urządzeniach średniej i wyższej klasy. Samsung Memory zajął tu pierwsze miejsce z udziałem w przychodach na poziomie 42%, a następne miejsca zajęły firmy SK Hynix (20%) i Kioxia (19%).

Zobacz również:

  • 10 rzeczy, które spędzają sen z powiek liderom IT
  • UE i Japonia zwierają szyki
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować

W przypadku pamięci DRAM obroty wzrosły o 21%, a czynnikiem napędzającym ten segment był wzrost zainteresowania smartfonami obsługującymi połączenia 5G. W tym przypadku Samsung opanował ponad połowę rynku (dokładnie 54%), a kolejne miejsca zajęły firmy SK Hynix i Micron, z wynikami odpowiednio 25% i 20%.

W podsumowaniu raportu czytamy iż silny popyt na smartfony 5G stymuluje silny wzrost obrotów na rynku pamięci instalowanych w takich urządzeniach. Można wiec oczekiwać iż producenci tego typu pamięci zaspokoją takie potrzeby, wprowadzając do ofert pamięci masowe UFS 3.1 i LPDDR5 Multi Chip Package o bardzo dużej pojemności. Istnieje jednak realna obawa o to, że utrzymujące się niedobory komponentów innych niż pamięci mogą znacznie osłabić perspektywy rozwoju rynku pamięci DRAM i NAND/flash.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200