Na takie ataki powinny być przygotowane systemy IT w 2020 roku

Xopero Software we współpracy z ekspertami takich firm jak m.in. Orange, Equinix, Oracle, Sysclay, ComCERT, TestArmy, Tauron czy Oktawave, przedstawiło dokument noszący nazwę „Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2020”. Jak sama nazwa na to wskazuje, raport poświęcony jest nowym zagrożeniom, na jakie będą narażone w tym roku systemy IT.

Raport składający się ze 103 stron, analizy 10 trendów i komentarzy 17 specjalistów. 2019 rok dostarczył nam sporo bezprecedensowych ataków, a ransomware uważany przez biznes za największe zagrożenie, wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów.

Z badań Xopero Software wynika, że przedsiębiorcy najbardziej obawiają się ataków ransomware (79,8%), awarii, utraty lub kradzieży sprzętu (46,8%), uszkodzenia plików (41,5%), ataków malware (37,2%) oraz zagrożeń z wykorzystaniem socjotechnik (35,1%). Jak mogą się zabezpieczyć? Inwestując w rozwiązania do backupu i disaster recovery, które w momencie awarii pozwolą im na niemalże natychmiastowe przywrócenie dostępu do krytycznych usług i aplikacji oraz uniknięcie przestoju. Bo ten, może je sporo kosztować. Przyjmuje się, że globalnie średni koszt przestoju to aż 1,42 mln dolarów. Nic dziwnego, że statystycznie 93% firm bez disaster recovery upada w rok po utracie danych.

Zobacz również:

W 2019 roku ok. 52% polskich przedsiębiorstw wykorzystywało chmurę lub miało to w planach. Globalnie możemy mówić nawet o 86% przedsiębiorstw, które już przeniosły do niej swoje dane. Obawy, które jeszcze do niedawna budził w nich cloud computing, stopniowo maleją. Dziś 26% ankietowanych specjalistów IT uważa kwestie bezpieczeństwa za poważne wyzwanie dla stosowania usług chmurowych. Dla porównania - w 2015 roku współczynnik ten wynosił 45%.

„Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie cloud computingiem w segmencie MŚP i korporacji. Wzrastają również statystyki adaptacji praktyki multi cloud - firmy korzystają średnio z 5 rozwiązań chmurowych. Zarówno pozytywne doświadczenia przedsiębiorstw jak i przykłady udanych realizacji koncepcji “państwa w chmurze” wpłyną na upowszechnienie jej również w sektorze publicznym „, wskazuje Paweł Sarol, Cloud Backup Business Development Manager w Xopero Software.

Ransomware niepodważalnie pozostaje jednym z najbardziej kosztownych zagrożeń dla biznesu. Tylko w 2019 roku wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów. Rośnie również częstotliwość ataków. Na początku 2016 roku uderzał co 2 minuty. Rok temu mówiliśmy o 14 sekundach, a do 2021 roku czas ten skróci się do 11 sekund!

Średni koszt pojedynczego wycieku danych w ubiegłym roku wyniósł 3,92 miliona dolarów. Średnio wyciekało ponad 25 tys. rekordów - każdy o wartości ok. 150 dolarów. Nic dziwnego, że szybkim krokiem na salony bezpieczeństwa IT wkracza DLP (Data Loss Prevention) - technologia zapobiegająca utracie danych i wspomagająca identyfikację osób, które nie powinny mieć do nich dostępu.

Standardem staje się również uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA/2FA). Popularność zdobywają tu tokeny programowe (np. aplikacje) i biometria - są coraz tańsze i łatwiejsze we wdrożeniu. Na rozwój tego trendu wpływają również regulacje prawne - przykładem jest tutaj chociażby unijna dyrektywa PSD2 (ang. Payment Services Directive), która wraz z wejściem w życie 14 września 2019 r. wprowadziła wymóg silnego uwierzytelniania podczas logowania do usług płatniczych.

Oprócz branżowych prognoz, raport zawiera szereg rekomendacji dla biznesu przygotowanych przez ekspertów z takich firm jak Orange, Xopero, Equinix, Sysclay, Oracle czy Oktawave. Ich analiza i wdrożenie pozwoli firmom nie tylko budować przewagę i efektywnie funkcjonować w cyber-przestrzeni, ale może zdecydować również o ich dalszym istnieniu w 2020 roku.

Raport jest dostępny do pobrania bezpłatnie tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200