Na święty nigdy

Zdobywca włoskiej licencji na UMTS - firma H3G należąca do koncernu Hutchison Whampoa - podpisał umowę z Vitaminic prowadzącą wortal muzyczny. Operator ma nadzieję, że tworzony wspólnie z Vitaminic serwis M-site okaże się właśnie killer application. Serwis będzie oferować użytkownikom telefonów utwory 95 tys. artystów reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne. W przyszłości znajdą się w nim informacje o artystach i koncertach oraz zapowiedzi nowych płyt.

H3G, podobnie jak NTT DoCoMo, prezentuje w internetowych reklamówkach możliwe zastosowania telefonów 3G. Przykładowo, dziesięcioletni Enrico, skończywszy lekcję pływania, wsiada do autobusu i czas podróży urozmaica sobie, grając w multimedialną grę na telefonie UMTS z kolegą mieszkającym na drugim końcu miasta. Jednocześnie może go obserwować w rogu ekranu i prowadzić z nim rozmowę. Inna historyjka: Giorgio utknął w korku. Chociaż trwa ważny mecz jego ulubionej drużyny, nie martwi się, że nie obejrzy go w domu. Od czego ma telefon UMTS? Serwis videogoal wyświetlił mu zdobytą bramkę. Zobaczył też, że jego przyjaciele, kibice przeciwnej drużyny, są zasmuceni. Cóż, przegrali zakład. W tak optymistycznym nastroju odbiera telefon z domu, gdzie czeka na niego rodzina przy urodzinowym torcie.

W ruletkę przez UMTS

Księstwo Monako jest jednym z pierwszych krajów europejskich, które zbuduje sieć telefonii UMTS. Działa tam Monaco Telecom będący podmiotem zależnym koncernu Vivendi. Od lipca 2001 r. z powodzeniem jest prowadzona budowa sieci UMTS obejmującej zasięgiem obszar Księstwa. Prace, zakładające instalację siedmiu stacji bazowych na terenie Księstwa, rozpoczęto na początku 2001 r.

Przy budowie sieci UMTS wspólnie pracują specjaliści firm Siemens, NEC i Monaco Telecom. Udało się im zapewnić optymalne pokrycie radiowe na dość trudnym obszarze o dużej gęstości zaludnienia i bardzo wysokiej zabudowie (ze względu na umieszczenie budynków na zboczach gór).

Pierwsze aplikacje UMTS były testowane w rzeczywistych warunkach działania sieci z użyciem telefonu komórkowego NEC UMTS. Urządzenie pełniło funkcję modemu podłączonego do komputera naręcznego lub PC. Aplikacje umożliwiają wysyłanie i odbiór poczty elektronicznej, dostęp do korporacyjnego intranetu, wyszukiwanie informacji w Internecie, słuchanie muzyki o wysokiej jakości i oglądanie materiałów wideo bez konieczności pobierania plików (strumieniowe audio i wideo), korzystanie z usługi lokalizacyjnej Monaco on Air, organizowanie wideokonferencji z kilkoma uczestnikami i wyszukiwanie informacji w książce tele- fonicznej typu Yellow Pages z wykorzystaniem mapy.

Serwisy sportowe w ocenie właściwie wszystkich operatorów UMTS to prawdziwe killer applications. Nic też dziwnego, że każdy zawczasu podpisuje stosowne porozumienia. Hi3G - szwedzka sieć UMTS zapewniła sobie już transmisję meczy hokejowych włącznie z dostępem do archiwalnych relacji telewizyjnych oraz tabeli wyników ligowych przez trzy sezony. Gwoli ścisłości, serwis, oferujący również transmisje z meczy piłkarskich szwedzkiej drużyny narodowej i występów w pucharze UEFA, zostanie udostępniony dopiero pod koniec kwietnia 2005 r. Nie wiadomo jednak czy termin ten zostanie dotrzymany. Operatorzy europejscy walczą bowiem o opóźnienie terminów uruchomienia sieci UMTS.

Jak zaoszczędzić na 3G?

Gdy europejskie rządy rzuciły się w 2000 r. do organizowania aukcji na licencje UMTS, nie zdawały sobie sprawy, czym ta pazerność się zakończy. Krótkowzroczność kosztuje. Formalnie w skali UE na UMTS państwa zarobiły ponad 100 mld euro (z czego 85 mld przypada na Wlk. Brytanię i Niemcy). Ale długi telekomów urosły do gigantycznych rozmiarów, szczególnie widocznych, gdy inwestorzy przestali wierzyć w hasła o nowej gospodarce. Największy dług France Telecom dochodzi do 70 mld euro.

Banki inwestycyjne zalecają pilną restrukturyzację zadłużenia. Jeśli nie pomaga redukcja zatrudnienia i sprzedaż aktywów, to należy wstrzymać inwestycje. Zalecenia takie są wyrokiem skazującym UMTS na znacznie późniejszy start. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kolejni operatorzy europejscy ogłaszali plany odroczenia uruchomienia UMTS.


TOP 200