Na świecie tanieją usługi szerokopasmowego dostępu do internetu

Usługi szerokopasmowego dostępu do internetu ciągle tanieją, a oferowane przepustowości rosną - donosi w swoim raporcie firma analityczna Point Topic.

Podczas pierwszych trzech kwartałów 2008 r. najbardziej potaniały usługi dostępu do internetu oparte na technologii DSL - o blisko 20%. Średnia cena takiej usługi (dane dotyczą całego świata) wynosiła w pierwszym kwartale br. 66,75 USD, a w trzecim kwartale o ponad 13 USD mniej (dokładnie 53,32 USD).

Na świecie tanieją usługi szerokopasmowego dostępu do internetu

Usługi dostępu realizowane na bazie modemów kablowym potaniały o 12%, a usługi wykorzystujące połączenia światłowodowe (technologia FTTx) o 6,5%. Ceny różnią się jednak znacznie zależnie od regiony świata. I tak np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie użytkownik płaci za przesłanie 1 Mb danych (przy dostępie opartym na modemie DSL) ponad siedem razy więcej niż użytkowników mieszkających w Europie. W przypadku użytkownika zamieszkującego region Azji/Pacyfiku cena jest o ok. 30% mniejsza, a w przypadku użytkownika zamieszkującego Amerykę Północną prawie trzy razy większa. Są to oczywiście wszystko wartości średnie.

Zobacz również:

  • W tych krajach mobilny internet jest najtańszy
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Dostęp oparty na światłowodach (biorąc pod uwagę cenę za przesłanie 1 Mb danych) jest najtańszy. Dostęp taki jest cztery razy tańszy i dziesięć razy tańszy w porównaniu z dostępem opartym odpowiednio na modemie kablowym i technologii DSL. Biorąc jednak pod uwagę wysokość miesięcznych opłat abonamentowych, najtańszy jest dostęp oparty na modemie kablowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200