Na straży pogranicza

Nowa wersja pakietu BorderManager kompleksowo zabezpiecza sieci korporacyjne.

Nowa wersja pakietu BorderManager kompleksowo zabezpiecza sieci korporacyjne.

Bez rozgłosu Novell wprowadził na rynek program BorderManager Enterprise Edition 3.6, integrujący trzy oferowane niezależnie rozwiązania: Firewall Services 3.6, VPN Services 3.6 i Authentication Services 3.6. Zasadniczą nowością pakietu jest sposób jego licencjonowania. Producent dodał do dotychczasowych licencji dla określonej liczby użytkowników również licencję serwerową, uprawniają- cą dowolną liczbę użytkowników do korzystania z aplikacji.

Trzy kawałki razem

Podstawowym komponentem pakietu jest BorderManager Firewall Services - serwer firewall, współpracujący z usługami katalogowymi NDS, mogący pracować w trybach proxy aplikacyjnego i stateful inspection. Aplikacja buforuje przesyłane informacje (pełni funkcję serwera cache) i przeprowadza translację adresów NAT. Pozwala też zestawiać połączenia VPN w trybie site-to-site, np. szyfrując przesyłane informacje między dwoma biurami firmy, w których zainstalowano takie firewalle.

VPN Services to moduł odpowiedzialny za obsługę zaawansowanych sieci wirtualnych, łączących w bezpieczny sposób zarówno oddziały firmy (site-to-site), jak i obsługę dołączania do sieci lokalnych indywidualnych użytkowników korzystających z Internetu (client-to-server).

Za identyfikację użytkowników za pomocą zaawansowanych metod, takich jak tokeny, karty chipowe, czytniki biometryczne itp., odpowiada moduł Authentication Services. Ponadto prowadzi on również billing wykorzystania sieci i dostępu do poszczególnych jej usług. Rozwiązanie to może być przydatne operatorom internetowym i tym firmom, które obciążają swoich partnerów handlowych kosztami związanymi z wykorzystaniem ekstranetów.

Wszystkie komponenty pakietu są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu BorderManager Enterprise Edition w praktyce realizuje ideę pojedynczego logowania, a zarówno firewall, jak i serwer VPN akceptują autoryzację z wykorzystaniem tokenów itp. (korzys-tając z pośrednictwa modułu identy- fikującego).

Nowości

Poza nowym sposobem licencjonowania, nowością techniczną jest możliwość zestawiania połączeń VPN nawet przez wiele sieci, w których realizowana jest translacja adresów IP (mechanizm NAT). Pakiet obsługuje również mechanizm identyfikowania użytkowników na podstawie informacji zapisanych w plikach cookies w przypadku takich aplikacji, jak Citrix MetaFrame. Według zapewnień Novella wyposażono go również w opcję, znacznie szybszej niż w poprzedniej wersji, identyfikacji z wykorzystaniem protokołu RADIUS BorderManager Authenti- cation Services.

Pakiet kosztuje od 40 USD za licencję dla jednego użytkownika. Administrator może za 36 tys. USD nabyć licencję na serwer, umożliwiającą dowolnej liczbie użytkowników korzystanie z programu. Istnieje możliwość zakupu komponentów Firewall Services, VPN Services i Authentication Services niezależnie, ale wtedy cena licencji jest wyższa - za licencję dla jednego użytkownika takiego komponentu trzeba zapłacić 30 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200