Na straży bezpieczeństwa środowisk IoT może stać kwantowy procesor

Do dyskusji mającej na celu opracowanie rozwiązań, które zapewnią środowiskom IoT odpowiednią ochronę, dołączyła ostatnio angielska firma Crypto Quantique. Chce ona chronić sieci IoT używając do tego celu kwantowych mikroprocesorów.

Do tej pory sądzono, że układy takie będą stosowane przede wszystkim w superkomputerach, z racji tego iż cechuje je olbrzymia wydajność. Można sobie zadać pytanie po co takie mikroprocesory instalować w sieciach IoT, skoro mogą je z powodzeniem obsługiwać procesory dysponujące niewielką mocą obliczeniową.

Jednak w tym przypadku nie chodzi o moc obliczeniową, ale o coś innego. Crypto Quantique proponuje takie rozwiązanie, ponieważ obecnie można produkować – łącząc w umiejętny sposób technologie kwantowe z system kryptograficznym - unikalne kwantowe procesory, czyli takie, które nie dają się klonować.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń
  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP

Każdy taki kwantowy mikroprocesor będzie wtedy jedynym w swoim rodzaju, niemożliwym do podrobienia układem. Oznacza to ni mniej nie więcej tylko – a może aż - to, że do sieci IoT zawierającej taki układ żaden, nawet najbardziej doświadczony haker, nie będzie mógł się włamać.

To właśnie dlatego firma Crypto Quantique ogłosiła niedawno triumfalnie: opracowaliśmy pierwszy na świecie krzemowy układ wykorzystujący technologię kwantową, który zapewnia aplikacjom bezpieczeństwo. Nosi nazwę QDSC (Quantum-Driven Secure Chip), zawiera kryptograficzne interfejsy API i można go łatwo integrować z aplikacjami mogącymi zapewnić urządzeniom IoT stuprocentowe bezpieczeństwo. Układy takie są w stanie generować duże ilości unikalnych kluczy kryptograficznych, wykorzystując do tego celu kwantowe procesy kwantowe.

I tak to na naszych oczach rodzi się nowatorska metoda ochrony sieci przez hakerami, która za kilka lat być może stanie się standardem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200