Na rynku pojawiła się kolejna wirtualna stacja robocza

Microsoft ogłosił w tym tygodniu dostępność rozwiązania noszącego nazwę Dev Box. To publiczna wersja zapoznawcza chmurowej usługi pełniącej rolę wirtualnej stacji roboczej, która została zaprojektowana z myślą o deweloperach korzystających z takich systemów obliczeniowych. Dzięki niej deweloper projektujący aplikację może się zająć samym kodem aplikacji, nie tracąc niepotrzebnie czasu na zarządzania całą infrastrukturą.

Dev Box może obsługiwać dowolne środowisko programistyczne lub narzędzie działające w systemie Windows, a deweloper może tworzyć każdy rodzaj aplikacji, a więc standardową, mobilną, IoT czy internetową. Z racji tego iż środowisko Windows funkcjonuje w chmurze, narzędzie obsługuje również podsystem Windows dla systemu Linux i podsystem Windows dla systemu Android, a dostęp do niego można uzyskać z dowolnego urządzenia z systemem Windows, MacOS, Android lub iOS, jak również z poziomu przeglądarki internetowej.

Programiści mogą do wyboru cztery opcje charakteryzujące się różnymi wirtualnymi wielkościami jeśli chodzi i ilość procesorów i wielkość pamięci: od 4 CPU i 16 GB pamięci do 32 CPU i 128 GB pamięci. W okresie zapoznawczym deweloper może korzystać za darmo każdego miesiąca przez 15 godzin ze stacji roboczej mającej na wyposażeniu 8 procesorów i 32 GB pamięci. Do tego dochodzi pamięć SSD o pojemności 512 GB. Jeśli przekroczy ten limit, płaci za resztę zgodnie z taryfikatorem odnotowującym zużycie zasobów. Póki co Microsoft nie ujawnia, ile usługa będzie kosztować po oficjalnym wprowadzeniu jej do oferty.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200