Na rynku IT szykuje się gigantyczne przejęcie

Broadcom ogłosił, że zdecydował się kupić firmę CA Technologies, znanego producenta oprogramowania obsługującego centra danych. Transakcja opiewa na kwotę 18,9 mld USD i dochodzi do skutku dokładnie 4 miesiące po tym, gdy rząd amerykański przy czynnym wparciu prezydenta Trumpa zablokował operację przejęcia przez Broadcom kalifornijskiej firmy Qualcomm. Przejęcie to miało kosztować Broadcom 103 mld USD.

Pierwsza informacja o tym, że transakcja taka jest planowana, podał wczoraj Wall Street Journal. Kilka godzin później sama firma CA Technologies potwierdziła w oficjalnym komunikacie, że jest to prawda. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że Broadcom (którego wartość szacuje się na 108 mld USD), zapłaci za przejęcie każdego udziału firmy CA ok. 44,5 USD.

Broadcom był amerykańską firmą do 2016 roku, do momenty kupienia jej przez singapurską spółkę Avago. Broadcom zarejestrował się niedawno oficjalnie - bo w kwietniu tego roku - jako amerykańska korporacja mająca swoją centralę w San Hose (Kalifornia, USA). Wcześniej główna siedziba firmy znajdowała się w Singapurze.

Zobacz również:

  • Bezpeczeństwo IT – nowy paradygmat

Broadcom produkuje układy scalone instalowane w smartfonach oraz urządzeniach sieciowych obsługujących sieci kablowe oraz bezprzewodowe, głównie Wi-Fi. Z kolei CA Technologies specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania obsługującego centra danych, chmury oraz środowiska obliczeniowe bazujące na wirtualnych maszynach.

Na koniec warto odnotować fakt, że po podaniu do publicznej wiadomości informacji o tym, że Broadcom zgłosił zamiar przejęcia CA Technologies, wartość udziału pierwszej firmy (Broadcom) spadła o 5,5%, a drugiej (CA) wzrosła o 16%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200