Na rynek wchodzą nowe układy do budowania bezprzewodowych ładowarek.

Firma Freescale zaprezentowała na początku tego tygodnia rozwiązania, dzięki którym już wkrótce na rynek wejdą bezprzewodowe ładowarki kolejnej generacji. Chodzi o w pełni programowalne układy scalone (oraz referencyjną architekturę), które wspierają dwie najpopularniejsze obecnie na świecie technologie tego typu (czyli Qi i PMA).

Warto przypomnieć, że technologiami pozwalającymi zasilać urządzenia elektroniczne drogą bezprzewodową zajmują się obecnie trzy konsorcja: WPC (Wireless Power Consortium; twórca specyfikacji Qi, którą wspierają takie firmy, jak LG Electronics, Sony, Nokia i Verizon Wireless), PMA (Power Matters Alliance) oraz A4WP (Alliance for Wireless Power). Układy opracowane przez Freescale wspierają technologie opracowane przez dwie pierwsze firmy. Konsorcjum A4WP jest twórcą technologii wykorzystującej zjawisko rezonansu magnetycznego, która nadano nazwę "Rezence".

Firma zaprezentował dwa układy (MWCT1001A i MWCT1003A; każdy zdolny zasilać urządzenia drogą bezprzewodową, dostarczając im moc o wielkości 5 watów), informując jednocześnie, że pracuje już nad podobnymi układami, które będą miały dziesiątki razy większą moc.

Zobacz również:

Na rynek wchodzą nowe układy do budowania bezprzewodowych ładowarek.

Istotne jest to, że jeden z układów (MWCT1003A) wspiera również protokół NFC (Near-Field Communication), co oznacza iż może być wykorzystywany do transmitowania danych drogą bezprzewodową między urządzeniem mobilnym (np. smartonem) i bezprzewodową ładowarką. Układ ten wspiera również technologię CAN (Controller Area Network). Jest to szeregowa magistrala komunikacyjna zaprojektowana swego czasu przez firmę Bosch z myślą o obsługiwaniu urządzeń elektroniczny instalowanych w samochodach. Jak nietrudno się domyśleć, układ ten znajdzie dlatego na pewno zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.

Konsorcja PMA i A4WP zawarły na początku tego roku porozumienie. Chodzi o to, że technologia opracowana przez PMA (ładowanie indukcyjne) nie jest kompatybilną z tą opracowaną przez A4WP, dlatego porozumienie przewiduje, że obie firmy zmodyfikują swoje rozwiązania. PMA wprowadzi do swojego rozwiązania pewne elementy technologii Rezence, a A4WP zmieni nieco technologię Rezence i zaadoptuje otwarte oprogramowanie API opracowane przez PMA. Doprowadzi to do tego, że oba rozwiązania będą ze sobą zgodne.

Rynek bezprzewodowych ładowarek rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Firma analityczna IHS Technology przewiduje np. że za dziesięć lat użytkownicy będą posiadać co najmniej 1,7 mld rozwiązań pozwalających zasilać urządzenia elektroniczne drogą bezprzewodową (podczas gdy w 2013 r. na rynek trafiło 25 mln takich rozwiązań).


TOP 200