Na ratunek dużym komórkom

Przykładem pomysłowej popularyzacji używania femtokomórek wśród klientów jest projekt realizowany przed Vodafone UK (Wielka Brytania). Operator zachęca do udziału w testach całe społeczności, głównie z terenów wiejskich i oddalonych od centrów dużych miast. Dzięki temu propagowana jest wiedza na temat nowych rozwiązań telekomunikacyjnych, a lokalne społeczności chętniej korzystają z oferty operatora.

Specjalnie zaprojektowane femtokomórki okazały się być remedium na problemy komunikacyjne wiejskich obszarów Japonii. Ze względu na czynniki ekonomiczne i ukształtowanie terenu kraj ten podzielony jest na tereny o bardzo gęstym zaludnieniu (miejskie) i obszary, w których stosunkowo niewiele osób zamieszkuje rozległe tereny wiejskie.

Na ratunek dużym komórkom

Uniwersalne zastosowanie femtokomórek

Japońscy inżynierowie z Softbank (duży operator telekomunikacyjny) opracowali femtokomórki o zwiększonej mocy nadawania i kształcie, pozwalającym uzyskać duży zasięg. Niektóre tereny były pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury kablowej, więc do zestawienia połączeń z internetem użyto szerokopasmowych łączy satelitarnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele obszarów pozbawionych nowoczesnej komunikacji komórkowej zyskało dostęp do usług mobilnych.

Wśród liderów wdrażania małych komórek jest amerykański Sprint. To trzeci co do wielkości operator komórkowy w USA, obsługujący ponad 50 mln abonentów. Obecnie w sieci Sprint działa ok. 500 tys. femtokomórek. Szacuje się, że za rok ich liczba dojdzie do miliona.

Biorąc pod uwagę doświadczenia lat ubiegłych, jest wielce prawdopodobne, że w Polsce o praktycznym wymiarze używania femtokomórek będzie można przekonać się za kilka lat.


TOP 200