Na polskim stoisku na CeBIT zaprezentowano interfejs komputer-mózg

Założenia z filmów science-fiction, takich jak: Matrix, Surrogates, czy Avatar stają się coraz bliższe nauce niż fikcji. Systemy umożliwiające na połączenie mózgu z komputerem pokazano bowiem na stoisku zorganizowanym przez Ministerstwo Gospodarki na targach CeBIT 2012.

Współautorem pomysłu - umożliwiającego komunikację i kontrolę urządzeń jedynie za pośrednictwem monitorowania aktywności mózgu poprzez odczyt fal mózgowych - jest prof. dr hab. Piotr J. Durka, kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej, Wydziału Fizyki, Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęcie w Polsce badań nad BCI rozbudziło nadzieje wielu niepełnosprawnych, znajdujących się w sytuacji dramatycznie ograniczonych możliwości komunikacji.

Fale mózgowe często są jedynym środkiem komunikacji ludzi zamkniętych na otoczenie z powodu chorób neurodegeneracyjnych, które pozostawiających nienaruszony mózg, ale odcinających połączenie z mięśniami. Osobą taką jest m.in. najsławniejszych chyba dziś fizyk na świecie - Stephen Hawking. Pomoc tym pacjentom zależna jest od przeniesienia technologii BCI (Brain-Computer Interface) z laboratoriów do zastosowań praktycznych.

Na polskim stoisku na CeBIT zaprezentowano interfejs komputer-mózg

Uniwersytet Warszawski na targach CeBIT zaprezentował własną aplikację typu BCI, która kompresuje cały system do rozmiarów tabletu z jednym przyciskiem. Bezprzewodowy system BCI jest - jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki - najprawdopodobniej najszybszym prezentowanym kiedykolwiek na targach CeBIT systemem łączącym komputer-mózg.

System działa całkowicie na oprogramowaniu open source opracowanym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej na temat projektu na stronie Open BCI.

Na polskim stoisku na CeBIT zaprezentowano interfejs komputer-mózg
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200