Na pohybel konkurencji

Na długo przed premierą Windows NT 5.0 Novell wprowadził na rynek piątą wersję systemu NetWare.

Na długo przed premierą Windows NT 5.0 Novell wprowadził na rynek piątą wersję systemu NetWare.

NetWare 5, który pod koniec ubiegłego miesiąca trafił do sklepów, jest kamieniem milowym w historii sieciowych systemów operacyjnych firmy Novell - zarówno pod względem zmian w jego architekturze, jak i nowo wprowadzonych funkcji. Rozpoczyna on tym samym kolejny etap wojny z konkurencyjnym systemem Microsoftu - Windows NT. Novell wprowadzając NetWare 5 przekroczył bowiem granicę, którą kiedyś sam wytyczył - NetWare przestał być już wyłącznie systemem serwującym pliki i obsługującym drukarki, i pretenduje do miana platformy aplikacyjnej, co było dotąd główną domeną Windows NT Server.

NetWare ma jednak jeden bardzo atrakcyjny i bezkonkurencyjny komponent - usługi katalogowe NDS. I choć Microsoft pracuje już nad nowymi katalogami Active Directory, to na rynek nie trafią one wcześniej niż wraz z premierą Windows NT 5.0, której data nie jest jeszcze dokładnie określona. Tak więc na razie administratorzy mieszanych sieci Windows NT i NetWare nie zrezygnują z żadnego z tych systemów, a być może, w tym czasie, jaki pozostał do premiery nowej wersji NT, ponownie przekonają się do znacznie odmłodzonego systemu NetWare.

Jednorodne IP

NetWare 5 ma kilka istotnych zalet, które mogą zachęcić do migracji na nową wersję użytkowników starszych wersji systemu. Główną zaletą jest możliwość pracy wyłącznie w środowisku protokołu IP. Niektórych nabywców zainteresują też dołączane bezpłatnie do systemu dodatki w postaci pakietu ZENworks Starter Pack, bazy danych Oracle8 for NetWare i serwera internetowego Novonyx FastTrack Server.

Patrząc na NetWare 5 jak na zintegrowany produkt, można dostrzec w nim same zalety. Jednak po przyjrzeniu się poszczególnym funkcjom widać, że nie wszystkie pracują tak poprawnie i wydajnie jak powinny. Implementacja protokołu IP znacznie przyspieszyła szybkość pracy z systemem (przynajmniej w przypadku dużych sieci), ale nowy system plików w rzeczywistości pracuje wolniej. Podobnie jak w przypadku wersji beta, tak i przy pełnej wersji produktu można odnieść wrażenie, że usługi, takie jak DNS, DHCP, a także konsola ConsoleOne, nie są jeszcze do końca dopracowane. Napisane są one w języku Java, ale mimo wysokiej wydajności maszyny wirtualnej Javy zawartej w systemie, narzędzia pracują dosyć wolno.

Wzmocniony szkielet

Jeśli chodzi o architekturę systemu, poprzednia wersja NetWare nie może się równać z najnowszym produktem Novella. Producent wprowadził bowiem wiele zmian, np. jądro systemu obsługujące wiele procesorów jest teraz w pełni zintegrowane z maszyną wirtualną Javy, system obsługuje zarówno pamięć typu protected, jak i pamięć wirtualną oraz oferuje nowy system plików. Modyfikacje te czynią z NetWare bardziej elastyczną platformę aplikacyjną, ale to czy rzeczywiście system będzie wykorzystany w tym celu zależy od poparcia niezależnych producentów oprogramowania.

Nowe narzędzia administracyjne pozwalają na indywidualne włączanie i wyłączanie poszczególnych procesorów, a także podejmowanie decyzji czy aplikacja ma być załadowana do zwykłego obszaru pamięci, czy też trafić do pamięci protected. Decyzja w tym przypadku należy do administratora.

Nowy system plików NSS znacznie skraca czas montowania wolumenów dyskowych, a limity, jakie określa dla rozmiarów pojedynczego pliku i wolumenu, wynoszą obecnie 8 TB. Niemniej NSS ma kilka istotnych ograniczeń, które mogą okazać się dosyć uciążliwe dla administratorów zaznajomionych z poprzednimi wersjami NetWare. Nowy system plików nie obsługuje bowiem mechanizmu quota na poziomie użytkownika (limitu powierzchni dyskowej, jaki może wykorzystać dany użytkownik), kompresji dysku i subalokacji. Ponadto NSS nie może być stosowany na wolumenie SYS.

Największą jednak wadą obecnie dostarczanego NSS jest brak w systemie narzędzi umożliwiających dokonanie migracji danych z obecnie stosowanych wolumenów NetWare do NSS. Choć Novell planuje udostępnienie takich narzędzi, to jednak nie określił dokładnego terminu ich premiery.

NDS to podstawa

NetWare 5 zawiera wiele usprawnień wykorzystujących potencjał usług katalogowych NDS. Najbardziej spektakularnym z nich jest pakiet ZENworks Starter Pack, który dostarcza administratorom zestaw narzędzi niezbędnych do pełnego zarządzania komputerami użytkowników i pracującymi na nich aplikacjami.

Opisywany już na łamach CW pakiet ZENworks automatyzuje większość czynności administracyjnych związanych z zapewnieniem poprawnej pracy stacjom sieciowym, a także umożliwia administratorowi w pełni scentralizowane zarządzanie nimi. Technologia ta jest już znacznie bardziej zaawansowana i oferuje większą kontrolę nad komputerami użytkowników niż konkurencyjne rozwiązanie Microsoftu znane pod nazwą IntelliMirror, które ma być udostępnione dopiero z Windows NT Server 5.0.


TOP 200