Na pohybel konkurencji

"Odchudzona" wersja ZENworks w NetWare 5 zawiera pełną funkcjonalność produktu poza inwentaryzowaniem stacji roboczych, możliwość przejmowania nad nimi zdalnej kontroli i świadczenia usług typu helpdesk. Jeśli użytkownikom będzie potrzebna taka funkcjonalność, będą mogli aktualizować posiadane oprogramowanie do pełnej wersji ZENworks.

Z funkcji oferowanych przez NDS pozwala także skorzystać protokół LDAP. Wykorzystywany on może być w celu "wyciągania" z usług katalogowych różnych informacji dotyczących np. użytkowników sieci NetWare.

Innym wykorzystaniem NDS jest wdrożony po raz pierwszy w systemie NetWare nowy system logowania do sieci nie wymagający od użytkownika wpisywania kontekstu NDS. Wystarczy, że użytkownik wpisze swój identyfikator, a usługi katalogowe będą potrafiły same odszukać wszelkie dotyczącego go informacje w drzewie NDS.

W nowej wersji NetWare nie ma praktycznie aplikacji bazodanowej, która nie polegałaby na usługach katalogowych. Są one wykorzystywane jako repozytorium informacji zarówno dla serwisów DNS, jak i DHCP. Choć oba te serwisy powinny działać w pełni dynamicznie, to podczas testów wystąpił problem z serwerem DNS - dopisanie nowego adresu wymagało każdorazowego restartowania serwera DNS, zanim mógł być on używany.

W NetWare 5 znalazło się także narzędzie WAN Traffic Manager pozwalające administratorom określać zasady replikacji NDS-u w całej sieci. Niestety, proces ten wymaga pisania specjalnych skryptów, a do tego zadania Novell nie dostarczył dodatkowego narzędzia.

Zintegrowana konsola zarządzania

Wraz z wprowadzeniem NetWare 5 Novell wyraźnie próbuje dać do zrozumienia, że Java jest językiem przyszłości. Oprócz integracji maszyny wirtualnej Javy, firma dostarczyła kilka narzędzi administracyjnych napisanych w tym języku. Nowa konsola zarządzania ConsoleOne, uruchamiana bezpośrednio na serwerze NetWare, ma zastąpić aplikację NWAdmin. Niemniej administratorzy przyzwyczajeni do starej aplikacji administracyjnej mogą być rozczarowani nową konsolą. Nie pracuje ona bowiem tak wydajnie i nie oferuje tak bogatej funkcjonalności jak NWAdmin. ConsoleOne ma jednak pełnić funkcję platformy zarządzania do systemu NetWare i jest przygotowana do swobodnej rozbudowy przez niezależnych producentów oprogramowania, którzy będą dostarczać dla niej specjalne moduły rozszerzające.

Jednak w najbliższym czasie nie należy spodziewać się ich zbyt wiele. Toteż Novell pozostawił w NetWare 5 znane wszystkim administratorom narzędzie NWAdmin.

Innym narzędziem napisanym w Javie jest konsola administracyjna serwisów DHCP i DNS. Niemniej, wydajność jego pracy pozostawia wiele do życzenia.

Ostatnią z aplikacji w Javie jest zdalna konsola pracująca w sieciach IP. Choć przyda się ona każdemu administratorowi, który zarządza sieciami NetWare budowanymi na bazie protokołu IP, to jej wydajność jest bardzo niska w porównaniu z analogicznym narzędziem rconsole pracującym na podstawie IPX.

Instalacja i migracja

Novell bardziej starannie niż dotychczas zabrał się do optymalizacji procesu instalacji NetWare 5. System jest dostarczany na bootowalnym krążku CD-ROM, a program instalacyjny sam proponuje utworzenie odpowiednich partycji. Graficzny interfejs prowadzi użytkownika cały czas "za rączkę", a przez cały proces odpowiada się zaledwie na kilka pytań.

Ponadto pakiet jest wyposażony w narzędzie NetWare Migration Wizard, które automatyzuje migrację z NetWare 3.x pracującego w trybie bindery do NetWare 5 i usług katalogowych NDS.

NetWare 5 to kolejny milowy krok w historii firmy Novell. Z pewnością będzie on cieszył się dużym powodzeniem wśród tych nabywców, którzy dopiero teraz decydują się na wybór systemu Novella. Na migrację do niego z wersji 3.x i 4.x zdecydują się też zapewne użytkownicy, którym zależy na obsłudze dużych wolumenów dyskowych, a także pracy w jednorodnym środowisku IP.

Niemniej przed wdrożeniem systemu proponuję zaczekać na pierwszy zestaw poprawek błędów, które znalazły się w produkcyjnej wersji systemu.

<hr size=1 noshade>NetWare 5

Producent: Novell

ul. Sienna 64, Warszawa

tel. (+22) 620 39 79

fax (+22) 620 31 03

http://www.novell.com.pl

Wymagania: serwer z procesorem Pentium, 64 MB RAM (rekomendowane 128 MB, jeśli będą uruchamiane aplikacje w Javie), 600 MB wolnego miejsca na dysku

Cena: NetWare 5 z licencją dla 5 użytkowników - ok. 1200 USD pełna wersja i 480 USD uaktualnienie; z licencją dla 50 użytkowników - ok. 4100 USD pełna wersja i 2000 USD - uaktualnienie

Co nowego w NetWare 5?
  • Zintegrowana maszyna wirtualna Javy

  • Novell Storage Services (NSS)

  • NetWare Distributed Print Services (NDPS)

  • Novonyx FastTrack Server

  • Usługi drukowania dla sieci Unix

  • Obsługa jednorodnych sieci IP (w tym zintegrowane z NDS usługi DHCP, DNS i infrastruktura kluczy publicznych)

  • Oracle8 (wersja dla pięciu użytkowników)

  • ZENworks Starter Pack


  • TOP 200