Na papierze i w Internecie

Pakiet dla małej poligrafii Corel Ventura 7.0, umożliwia publikację dokumentów w Internecie.

Pakiet dla małej poligrafii Corel Ventura 7.0, umożliwia publikację dokumentów w Internecie.

Wszystkie trzy najczęściej eksploatowane obecnie pakiety małej poligrafii, a więc PageMaker 6.0 firmy Adobe Systems Inc, Ventura firmy Corel Corp. i QuarkXPress firmy Quark Inc., pozwalają zapisywać dokumenty w różnych formatach. Żaden z produktów nie dorównuje jednak pod tym względem pakietowi Corel Ventura 7.0. Najnowszy produkt Corela oferuje rozwiązania, jakich na próżno by szukać w podobnego rodzaju pakietach oferowanych przez konkurencję.

Ventura 7.0 jest pakietem dla małej poligrafii, który zaprojektowano od początku z myślą o 32-bitowym środowisku pracy. Program pracuje o wiele szybciej i sprawniej niż wcześniejsze wersje dla Windows. Umożliwia on jednoczesną pracę nad kilkoma dokumentami, przeciąganie z jednego okienka do drugiego wybranych fragmentów tekstu, definicji stylu i głównych stron dokumentów.

Program pracuje w trybie modeless tzn. aplikacja wykonuje każde polecenie wygenerowane przez użytkownika niezależnie od tego, w którym momencie projektowania dokumentu aktualnie się on znajduje. Można wybierać ramki i grafikę, modyfikować tabele, jak również przemieszczać między dokumentami fragmenty tekstu - wszystko bez konieczności przełączania się między różnymi narzędziami. Wiele okienek dialogowych też pracuje w trybie modeless - użytkownik może pozostawić takie okienko na ekranie i w razie potrzeby wybrać szybko jedną z dostępnych w nim opcji bez konieczności korzystania z menu.

Ventura 7.0 oferuje wiele nowych funkcji, które umożliwiają w sposób elastyczny projektowanie dokumentów, a dostępność wielu głównych stron pozwala zmieniać format budowanego dokumentu w środku rozdziału, przy czym po raz pierwszy strony takie zapamiętują też niedrukowalne elementy dokumentu, np. siatki czy linie prowadzące.

Wykorzystując funkcję Condition w odniesieniu do całych akapitów czy zaznaczonych fragmentów dokumentu, można określać odpowiednie warunki i wyświetlać w sposób selektywny akapity, tabele i ramki - jest to bardzo przydatna opcja w przypadku budowania specyficznych (np. wielojęzycznych) dokumentów. Co ważne, tabele można budować przy użyciu funkcji stosowanych przez arkusze kalkulacyjne i używać poleceń w rodzaju Autofill czy Sort. Przy importowaniu do dokumentu arkusza kalkulacyjnego Excell, Ventura automatycznie rozpoznaje zawarte w nim formuły (wyrażenia).

Jeśli chodzi o funkcje zarządzające dokumentami, to zadowolić one powinny nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy budują długie dokumenty. Program Ventura Navigator pracuje, podobnie jak Windows 95 Explorer; narzędzie to wyświetla strukturę otwieranego dokumentu w formie drzewiastej, co pozwala w prosty sposób przebudowywać jego strukturę i zmieniać prawa dostępu do niego przyznane poszczególnym użytkownikom.

Narzędzie Corel Version jest używane do zapisywania i archiwizowania publikacji - i to razem z wprowadzonymi w trakcie projektowania dokumentu poprawkami (dotyczy to zarówno tekstu, jak i grafiki). Corel Version potrafi np. porównać zawartość dwóch plików tekstowych (zapisanych w różnych archiwach) i zidentyfikować różnice, wyświetlając zmienione fragmenty dokumentów w innych kolorach.

Polecenie Publish As służy do zapisywania publikacji w różnych formatach, w tym w formacie HTML, Envoy, Adobe Acrobat i Common Ground (w przypadku dwóch ostatnich opcji użytkownik musi dysponować dodatkowym oprogramowaniem).

Ventura bardzo dobrze wspiera standard HTML - pakiet poddaje konwersji znaczniki akapitów używanych przez Venturę na znaczniki standardu HTML i uruchamia konwerter, który przekształca grafikę na pliki formatu JPEG lub GIF. Konwersja jest tak wykonywana, że wszystkie indeksy i poszczególne elementy przybierają postać aktywnych powiązań skojarzonych z odpowiednimi miejscami w dokumencie.

Program oferuje też polecenie Publish As Barista, umożliwiające publikację dokumentów, wykorzystujących język Java. Stosując to narzędzie, użytkownik nie musi wcale znać tego języka, utworzony plik HTML zawiera wszystkie niezbędne odwołania w formacie Java. Po użyciu przeglądarki rozpoznającej ten język widać, że dokument zawiera tekst i grafikę formatowane w taki sposób, jakiego nie oferuje rozszerzenie 3.0 standardu HTML. (IW/jch)

Corel Ventura 7.0

Nowa, w pełni 32-bitowa wersja znanego pakietu DTP pozwala budować i zapisywać dokumenty w wielu różnych formatach, takich jak PostScript, HTML i Corel Envoy, dzięki czemu jeden dokument może być używany do różnych celów.

W sprzedaży Ventura 7.0 ma się pojawić w IV kw. br.

Zalety

Dostępność wielu zaawansowanych funkcji, które ułatwiają zadanie publikowania dokumentów, np. możliwość drukowania publikacji o bardzo wysokiej jakości (tryb HexChrom), narzędzia kontrolujące aktualną wersję dokumentów, biblioteki szablonów, strony główne, ułatwiający pracę nad długimi dokumentami program Navigator, możliwość elastycznego zarządzania formatami budowanych stron i automatyczna konwersja grafiki na formaty rozpoznawane przez standard HTML i wspierane przez język Java (GIF lub JPEG).

Wady

Brak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200