Na miarę potrzeb i oczekiwań

Przyznaje przy tym, że było to jedno z pierwszych wdrożeń nowego modułu produkcyjnego dla systemu Comarch CDN XL. "W naszym przypadku przewagą Comarchu było to, że moduł produkcyjny był w pewnym stopniu dedykowany potrzebom Malfarbu. Moim zdaniem, można to uznać za przykład dobrej współpracy dostawcy z klientem. W konsekwencji, specjaliści firmy Comarch, na przykładzie naszych potrzeb, zrealizowali nowy, sprawnie funkcjonujący, sprawdzający się także u innych moduł produkcyjny, a my dostaliśmy rozwiązanie, jakiego oczekiwaliśmy. Mieliśmy wpływ na ostateczny kształt funkcjonalności związanej z zarządzaniem produkcją. Wymogi specyficzne dla naszej branży zostały w nim dopięte do samego końca" - mówi Ryszard Cytryński. Obecnie z systemu korzysta około 30 użytkowników.

W informacyjnym krwiobiegu

Na bazie danych z systemu ERP funkcjonują również aplikacje zewnętrzne, dodatkowo rozszerzające możliwości oprogramowania pod kątem specyfiki branży chemicznej. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja umożliwiająca prowadzenie rachunku kosztów działań wedle metodyki ABC.

System firmy Comarch został również zintegrowany z wyspecjalizowanym oprogramowaniem magazynowym Magazynier firmy DataConsult. Aplikacja odpowiada m.in. za obsługę skanerów kodów kreskowych w otwartym niecałe dwa lata temu magazynie wysokiego składowania Malfarbu. Od niecałych dwóch lat Malfarb posiada własny magazyn wysokiego składowania. W magazynie pozwalającym na składowanie co najmniej 4 tys. palet wykorzystywane są również bezprzewodowe czytniki kodów funkcjonujące w oparciu o technologię WiFi. "Dzięki temu potrafimy działać szybko i relatywnie tanio. Możemy wysłać pojedynczą paletę na drugi koniec kraju, opłaca nam się to i dokładnie wiemy, jaki mamy margines rentowności" - podkreśla Ryszard Cytryński. Warto dodać, że obecnie większość procesów logistycznych Malfarbu realizuje firma zewnętrzna, działająca również na bazie danych czerpanych z systemu ERP.

Od kilku miesięcy w firmie Malfarb działa również autorska aplikacja ułatwiająca raportowanie wyników i planowanie poziomów sprzedaży dla poszczególnych handlowców. Korzysta z danych przetwarzanych w systemie Comarch CDN XL. Sprzedawcy mają dostęp do wybranych informacji z poziomu przeglądarki internetowej. Ryszard Cytryński zapewnia, że dalszym krokiem rozwoju środowiska informatycznego Malfarbu będzie uruchomienie swoistego portalu zakupowego. "Chcemy włączyć klientów w nasz zautomatyzowany proces zamówień C2B" - mówi dyrektor techniczny firmy Malfarb.

Z początkiem stycznia br. spółka zmieniła właściciela i została częścią duńskiego koncernu Dyrup. Przedstawiciele firmy z Ostrowa Wielkopolskiego uważają, że to dodatkowa szansa Malfarbu na zaistnienie na nowych rynkach. Planowana jest również dalsza rozbudowa mocy produkcyjnych i hal magazynowo - produkcyjnych. Według Ryszarda Cytryńskiego, infrastruktura informatyczna firmy podoła wszystkim zaplanowanym zmianom. Podobnie system ERP. "Nauczyliśmy się tego systemu. Z naszego punktu widzenia CDN XL został uszyty na miarę potrzeb dzisiejszego Malfarbu" - mówi Ryszard Cytryński. Przyznaje też, że w ostatnim czasie firma bardzo mocno się rozwija. To stawia nowe wyzwania również wobec systemu ERP. Będzie musiał się rozwijać wraz z rozwojem firmy. Ostateczny kierunek zmian będzie, jednak, zależny od decyzji nowego właściciela. Na razie wiadomo, że przez najbliższe dwa lata na pewno nie dojdzie do zmiany wykorzystywanego oprogramowania. Jest szansa, że jeżeli system będzie się dalej dobrze sprawdzał, nadal będzie wykorzystywany w Malfarbie. "Dzisiaj inny system ma centrala firmy Dyrup, inny działa w łódzkiej fabryce, więc jest nadzieja, że będziemy mogli zostawić u siebie obecne rozwiązanie" - mówi wiceprezes Cytryński. Obecnie, w związku z fuzją, w systemie zmodyfikowano zasady ewidencji księgowej i plany kont w celu dostosowania sprawozdawczości firmy Malfarb do standardów obowiązujących w Grupie Dyrup.


TOP 200