Na jednym kanale

Europa, Azja, Afryka...

Pierwszy, pilotażowy system cyfrowej łączności radiowej zainstalowano w połowie lat 90. na potrzeby policji na Wyspie Jersey w Kanale La Manche. Obecnie na świecie jest prowadzonych kilkadziesiąt projektów budowy systemów łączności w standardzie TETRA.

Do 2005 r. ma się zakończyć realizacja rządowego projektu wprowadzenia na terenie Anglii, Szkocji i Walii jednolitego systemu cyfrowej łączności radiowej dla wszystkich służb ratownictwa i bezpieczeństwa publicznego (Public Safety Radio Communications Project). Systemy łączności trunkingowej powstają także w Belgii, Finlandii, Holandii, Włoszech, Islandii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji i na Węgrzech. Mają różny zakres i stopień zaawansowania. W wielu przypadkach mają jeszcze charakter pilotażowy. Dotyczą poszczególnych służb czy regionów lub mają charakter ogólnokrajowy. Projekt brytyjski jest przedsięwzięciem najbardziej wszechstronnym i kompleksowym. Ogólnokrajowy system łączności dla najważniejszych służb ratowniczych powstaje też w Holandii.

Poza Europą TETRA jest wdrażana w Korei Południowej, Australii, Hongkongu, Nowej Zelandii, Peru, Arabii Saudyjskiej, Afryce Południowej i Singapurze.

... i Polska

W Polsce TETRA znalazła na początek zastosowanie w lokalnych systemach łączności na potrzeby policji. Jest wykorzystywana w ramach tworzonych w ostatnim czasie informatycznych systemów wspomagania dowodzenia (SWD). Funkcjonuje już w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Warszawscy policjanci mają do dyspozycji 150 cyfrowych radio-telefonów ze specjalnymi terminalami zainstalowanymi w radiowozach.

Skuteczne wykorzystanie systemu TETRA wymaga nie tylko nowoczesnego, cyfrowego sprzętu do nawiązywania łączności, ale też odpowiedniego zaplecza teleinformatycznego - komputerowych baz danych, cyfrowych planów miast i gmin, multimedialnych archiwów czy też możliwości automatyzacji niektórych procedur.

W Komendzie Głównej Policji jest tworzony Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP). Docelowo mają się w nim znaleźć informacje na każdy niemal temat związany z pracą policji. Bazy danych KSIP mają stanowić rdzeń wszystkich policyjnych systemów informacyjnych w kraju.

W pierwszym etapie do zasobów systemu będą wprowadzane dane (wraz ze zdjęciami) o osobach, wobec których policja prowadzi jakiekolwiek działania rozpoznawcze lub dochodzeniowe. Mają się w nich też znaleźć wykazy wszystkich przedmiotów zgłoszonych jako skradzione, ewidencja wszelkich dowodów rzeczowych oraz kartoteka pozwoleń na broń i spis broni utraconej. Policja zamierza również korzystać z zewnętrznych baz danych, które już są lub będą replikowane do KSIP. Chodzi tu m.in. o Centralny Rejestr Skazanych i Tymczasowo Zatrzymanych, PESEL czy REGON. Policjantom pracującym w terenie dostęp do informacji ma umożliwiać właśnie system TETRA.

Nie przesądzono, czy policyjna sieć radiowa stanie się podstawą integracji systemów łączności innych służb ratowniczych w Polsce czy też ogólnokrajowym operatorem systemu TETRA będzie inna specjalna jednostka podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie to w dużym stopniu uzależnione od ostatecznych rozstrzygnięć w zakresie zasad koordynacji działania służb publicznych w kraju.


TOP 200