Na horyzoncie szybsze sieci WLAN

Cały czas trwają prace zmierzające do tego, aby sieci bezprzewodowe pracowały jeszcze szybciej. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć organizacji IEEE, która powołała do życia w połowie 2003 r. grupę roboczą 802.11n, której pełna nazwa brzmi High Throughput Study Group.

Grupa stawia sobie za cel opracowanie standardu dla sieci bezprzewodowych, który pozwoli przesyłać dane co najmniej dwa razy szybciej niż ma to miejsce w sieciach WLAN opartych na standardach 802.11a i g (sieci te transmitują dane drogą radiową z szybkością 54 Mb/s).

Ale zagadnieniem tym zajmują się też inne organizacje. Dwie najważniejsze to TGn Sync i http://.

Zobacz również:

  • FCC zbada czy sieci Wi-Fi 6E mogą zakłócać pracę innych bezprzewodowych systemów łączności
  • Padła propozycja przyjęcia standardu definiującego format danych obsługiwany przez systemy SI

Członkami TGn Sync są takie firmy, jak: Agere, Cisco, Intel, Nokia, Nortel, Samsung, Sanyo, Sony i Toshiba.

Działalność przymierza WWiSE (od słów World-Wide Spectrum Efficiency) wspierają następujące firmy: Airgo, Broadcom, Conexant, STMicroelectronics NV i Texas Instruments.

Rozwiązania TGn Sync i WWiSE różnią się zasadniczo pod jednym względem - używają różnych częstotliwości (odpowiednio 40 i 20 MHz). Oba mają jednak wspólną cechę. Są zgodne z sieciami 802.11a/b/g.

Tak TGn Sync jak i WWiSE zamierzają przedłożyć swoje propozycje IEEE mając oczywiście nadzieję, że zostaną one uwzględnione podczas procesu opracowywania standardu 802.11n.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200