Na horyzoncie dyski twarde o pojemności 80 TB

Japońska firma Showa Denko K.K (dostawca talerzy używanych do produkowania dysków twardych) ujawniła, że pracuje nad nową technologią, dzięki której w najbliższych latach mogą trafić na rynek dyski o wielkości 3,5 cala zdolne przechowywać do 80 TB danych.

Firma specjalizuje się w produkcji talerzy bazujących na technologii HAMR i opracowała nowy, super cienki nośnik magnetyczny wykonany ze stopu Fe-Pt, zawierający niezwykle małe kryształki, dzięki którym na jednym calu kwadratowym takiego podłoża można zapisać dużo więcej danych. Obecnie na powierzchni takiej można zapisać ok. 1,2 Tb danych, a technologia opracowana przez firmę Showa Denko K.K pozwoli ten parametr powiększyć do 6 Tb (terabitów).

Twórcy nowej technologii usprawnili też niezwykle skomplikowany proces zapisywania danych na talerzach HAMR. Najważniejszym elementem takiego dysku jest laser, który podgrzewa powierzchnię talerza podczas operacji zapisywania danych do temperatury ok. 500 stopni Celsjusza, co pozwala upakować na nim bardzo dużo bitów.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Za trzy lata na rynek trafią dyski SSD zdolne przechowywać do 20 TB danych

Dwaj wiodący na rynku dostawcy dysków twardych – mowa o firmach Seagate i Westerm Digital – produkują sami talerze, ale stosują technologią podobną do HARM. Western Digital zmodyfikował ją i stosuje własne oryginalne rozwiązanie kryjące się za skrótem MAMR (Microwave-Assisted Magnetic Recording). Jak sama nazwa na to wskazuje, powierzchnia talerza jest tu podgrzewana nie przez promienie generowane przez laser, ale przez mikrofale.

Seagate zapowiada, że w 2023 roku uruchomi produkcję dysków twardych o pojemności 48 TB. Western Digital chce zaś jeszcze w tym roku wprowadzić do oferty dyski zdolne przechowywać 20 TB danych. To dużo, ale do pojemności 80 TB jest im jeszcze daleko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200