Na dyski HD-DVD trzeba jeszcze długo czekać

Okazuje się, że zapowiadana amerykańska i europejska premiera nowej generacji dysków optycznych HD-DVD opóźni się. Toshiba, główny promotor tego rozwiązania, ogłosiła, że najprawdopodobniej premiera odbędzie się dopiero w połowie przyszłego roku.

Mimo, że termin japońskiej inauguracji nowych dysków i napędów wciąż jest aktualny to jak mówi Keisuke Ohmori, rzecznik prasowy tokijskiej Toshiby: "Większość naszych partnerów życzy sobie inauguracji na wielką skalę. Chcemy więc zoptymalizować termin wprowadzenia HD-DVD na każdym rynku."

Dokładna data wprowadzenia HD-DVD nie została określona, ale opóźnienie jest o tyle dziwne, że wcześniej można było odnieść wrażenie, iż grupie wspierającej technologię (między innymi Toshiba, NEC czy Sanyo) zależy na jak najszybszym i masowych rozpoczęciu sprzedaży. Każde opóźnienie prowadzi do ryzyka, że rynek zostanie już opanowany przez producentów promujących konkurencyjne rozwiązanie - dyski Blu-ray.

Dotychczas, jedną z głównych przewag rozwiązań Toshiby był fakt, że premiera Blu-ray odbyć się miała znacznie później. Dałoby to szansę utworzenia lojalnej grupy użytkowników, którzy po zapoznaniu się z HD-DVD i zakupieniu odpowiedniego sprzętu niechętnie przestawialiby się na konkurencyjne nośniki.


TOP 200