Na czym można zarobić?

Rozmowa z Robertem J. Frankenbergiem, prezesem Novell Corp.

Rozmowa z Robertem J. Frankenbergiem, prezesem Novell Corp.

Coraz więcej firm oferujących oprogramowanie serwera WWW sprzedaje także przeglądarkę do tej sieci. Czy Novell zamierza wyprodukować własną przeglądarkę?

Nie mamy tego w planach, głównie dlatego, że nie jest to dziedzina przynosząca duże zyski. Jestem nawet skłonny twierdzić, że na tym nie można już w ogóle zarobić. Rynek został podzielony między Netscap i Microsoft. Poprzestaniemy na produkcji serwera WWW dla NetWare, który już obecnie - według badań niezależnych firm - jest lepszy od produktów konkurencji oraz na rozwijaniu samego systemu NetWare i implementowaniu w nim technologii internetowych.

W ubiegłym roku rozpoczęliście propagowanie technologii NEST. Kiedy spopularyzuje się ona na tyle, by urządzenia budowane zgodnie z nią były ogólnie dostępne?

NEST nie jest jeszcze technologią na tyle popularną, by trafić do domów, choć nie wątpię, że to nastąpi. Najpierw musi się ona spopularyzować w tych dziedzinach, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli w środowiskach przemysłowych. Znakomicie nadaje się do realizacji inteligentnych sieci zarządzających oświetleniem czy wentylacją w dużych zakładach pracy, hotelach itp. Jest wiele potencjalnych jej dziedzin zastosowań, np. inteligentne gazo- lub prądomierze umożliwiające zdalne odczytywanie stanu licznika bezpośrednio z elektrowni, odcinające prąd i gaz w przypadku zagrożenia itp. Myślę, że szerokie zastosowanie w przemyśle, NEST znajdzie w 1997 i 1998 r.

Jakie według Pana rozwiązania będą dominowały wśród indywidualnych odbiorców? Czy w jakiś sposób wiążecie także i z tym rynkiem swoje plany?

Początkowo myślałem, że taką infrastrukturę informatyczną na tym rynku będzie tworzyła telewizja interaktywna. W ostatnim czasie nieznacznie zmieniłem poglądy. Sądzę, że będzie to komputer PC podłączony do sieci rozległej i wykorzystywany głównie przez dzieci i młodzież nie tylko do "buszowania" po sieci, ale także do budowania jej zawartości.

Czy w takim razie znajdzie się miejsce dla opracowywanych przez Oracle i innych producentów komputerów sieciowych?

Z pewnością, ale będzie to margines wykorzystywany w większości na rynku korporacyjnym. W komputerze sieciowym widzę jednak potencjalne urządzenie pracujące zgodnie z technologią NEST.

Komputer sieciowy będzie mógł być podłączony zarówno do Internetu, jak i serwerów NetWare.

NEST nie jest jeszcze technologią na tyle popularną, by trafić do domów, choć nie wątpię, że to nastąpi.


TOP 200