Na bramce

W Cuprum-Banku w wymianie danych między specjalizowanymi systemami bankowymi pośredniczy Linux.

W Cuprum-Banku w wymianie danych między specjalizowanymi systemami bankowymi pośredniczy .

Linux pojawił się w Cuprum-Banku przed 2 laty. Po licznych testach stwierdzono, że system może działać w środowisku bankowym. Dziś jest stosowany w banku do usprawnienia komunikacji między oddziałami a centralą.

Projektantem i wykonawcą aplikacji jest zespół informatyków lubińskiego banku. System spełnia rolę bramki (gateway) między głównym systemem księgowym a innymi systemami informatycznymi. Z oddziałów do centrali spływają dane o zmianach na kontach podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. "System działający na Linuxie przekształca dane napływające z oddziałów i w odpowiednim formacie wpisuje do systemu księgowego. Wymiana informacji przebiega w obie strony. System pozwala na dowolną zmianę formatu danych, dzięki czemu uzyskujemy możliwość połączenia wszystkiego ze wszystkim" - mówi Jarosław Lewandowski, naczelnik Wydziału Sieci Komputerowych.

Dane podmiotów gospodarczych są synchronizowane co 5 minut. W przypadku osób fizycznych musi wystarczyć odstęp 20-minutowy. Pośrednio z Linuxa korzystają systemy odpowiedzialne za dokonywanie przelewów typu home banking, systemy informacji głosowej o stanie salda, a także komunikujące się z organizacjami kart płatniczych. Bank planuje w niedługim czasie wprowadzenie systemu internetowej bankowości elektronicznej. Także i to rozwiązanie zostanie połączone poprzez Linux.

Aplikację napisano w standardowym dla Linuxa języku TCL. Wzbogacono ją w zewnętrzne narzędzia kryptograficzne, dzięki czemu komunikacja jest szyfrowana. Co ciekawe, aplikacja działa na komputerze z procesorem Pentium 300 MHz i 32 MB pamięci operacyjnej. "Linuxowi w zupełności to wystarcza" - przekonuje Jarosław Lewandowski.


TOP 200