Na Ukrainie pracuje już ponad 5 tys. terminali Starlink

Firma SpaceX aktywowała już w Ukrainie ponad 5 tys. terminali Starlink pozwalających ich użytkownikom łączyć się z jej satelitami i korzystać z ten sposób z internetowych usług. Terminali takich używająg głównie urzędy, instytucje użyteczności publicznej i firmy technologiczne, ale również osoby fizyczne.

Źródło: SpaceX

Informację taką podał ostatnio wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow dodając, że jest to dopiero początek, gdyż każdego dnia na Ukrainę trafiają kolejne terminale i wkrótce będzie ich dużo więcej. Według niego, terminale spisują się bardzo dobrze i jakość połączeń z satelitami – a za ich pośrednictwem z internetem – jest bardzo wysoka.

Firma zaczęła dostarczać Ukrainie satelitarne terminale kilka dni po tym, gdy rząd tego kraju zwrócił się do niej, publikując prośbę na Twitterze. Od 1-go marca Ukraina otrzymała co najmniej cztery przesyłki terminali, a ostatnia dostawa miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB
  • Darmowy hosting bije rekordy popularności
  • Starlink dla pojazdów mobilnych

SpaceX wystrzelił dotąd w kosmos ponad 2100 komunikacyjnych satelitów Starlink. Dostarczane na Ukrainę terminale obsługują standardową wersję usługi. Na początku lutego tego roku firma SpaceX zaprezentowała bardziej zaawansowaną technologicznie wersję usługi, nadając jej nazwę Starlink Premium. Korzysta ona z anteny kolejnej generacji, która oferuje dużo większą szybkość przesyłania danych i mniejsze opóźnienia (dane mogą być pobierane z szybkością dochodzącą do 500 Mb/s, a opóźnienia udało się zredukować do 20 ms).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200