Na PKP rusza pilotażowe wdrożenie cyfrowego systemu GSM-R

Spółka zarządzająca infrastrukturą kolejową PKP/PLK wybrała firmę Kapsch CarrierCom na partnera do współpracy nad pilotażowym projektem w zakresie uruchomienia infrastruktury GSM-R. W ramach kontraktu Kapsch CarrierCom zainstaluje niezbędny sprzęt na odcinku trasy kolejowej o długości 84 km. Wartość umowy to ok. 44,2 mln zł.

Projekt dotyczy m.in. budowy stacji bazowych GSM-R wybranej trasie kolejowej z Dolnego Śląska. Zbudowane zostaną również sieci zapasowe w Warszawie i Poznaniu. Mają one stanowić bazę dla ogólnokrajowego rozwoju sieci GSM-R. "Cieszymy się z tego kontraktu także dlatego, że niesie on potencjał na przyszłe zlecenia tego typu. Ponadto mamy tu do czynienia z odcinkiem, na którym po raz pierwszy w Polsce zostanie wspólnie wypróbowany europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS“ - mówi Horst Kaufmann, wiceprezes ds. sprzedaży rozwiązań klasy GSM-R w Kapsch CarrierCom na rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

Cyfrowy system łączności kolejowej GSM-R ma pozwolić m.in. na usprawnienie komunikacji z drużynami pociągów międzynarodowych. To z kolei ma umożliwić m.in. zwiększenie częstotliwości kursowania składów międzynarodowych na wybranych trasach. Infrastruktura GSM-R może być ponadto wykorzystywana do świadczenia dodatkowych usług dla pasażerów.

Czytaj też:

Mobilna ewolucja nie objęła wszystkich w Polsce

Podsłuchiwanie GSM nigdy nie było tak tanie

Co znajdziemy w telefonach z 2011 roku?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200