Na .NET trzeba jeszcze poczekać

Usługi wykorzystujące platformę .NET nabiorą realnego kształtu w 2003 r.

Usługi wykorzystujące platformę .NET nabiorą realnego kształtu w 2003 r.

Przedstawiciele Microsoftu zapowiadają wprowadzenie pierwszych usług .NET już w 2002 r. Jednak - zdaniem analityków Gartner Group - technologia .NET jest nadal postrzegana jako wizja usług sieciowych, a nie technologia, służąca do konkretnych zastosowań. Twierdzą oni, iż szybkiej adaptacji rynkowej usług .NET przeszkodzą oskarżenia Microsoftu o próbę monopolizacji rynku aplikacji internetowych. Opóźnienie może spowodować również fakt, że dotychczas Microsoft nie spełnił obietnic związanych z implementacją niektórych funkcji zgodnych z .NET w takich produktach, jak BizTalk Server i SQL Server.

Oczekiwanie na system

Obecną sytuację ma zmienić wprowadzenie na rynek pakietu Visual Studio.NET, przeznaczonego do tworzenia aplikacji zgodnych z nową technologią. Wersja beta pakietu zostanie udostępniona latem tego roku. Także inne oczekiwane w tym roku produkty Microsoftu - Office XP i Windows XP - mają w dużym stopniu współpracować z nową platformą.

"Migracja w kierunku .NET będzie jednak nadal dużym przedsięwzięciem dla firm korzystających ze starszych platform Microsoftu, takich jak Windows NT czy 2000. Niektóre aplikacje stworzone dla tych właśnie systemów będą wymagały zmian ponad 60% kodu źródłowego" - twierdzą analitycy Gartnera.

Pierwszy system operacyjny w pełni zgodny z technologią .NET - Blackcomb - pojawi się na rynku pod koniec 2003 r. Dopiero wtedy, zdaniem specjalistów z Gartner Group, technologia ta ma szansę uzyskać większą aprobatę.

Pomocne przejęcia

Analitycy Gartner Group przewidują także, że Microsoft może próbować zwiększyć poparcie dla swojej inicjatywy poprzez kolejne fuzje. Pierwszą było przejęcie Great Plains Software. Niedawno pojawiły się spekulacje, że koncern z Redmond przejmie jedną z firm konsultingowych z Wielkiej Piątki. Takie posunięcie byłoby w zgodzie z ostatnimi deklaracjami firmy mówiącymi, że usługi wsparcia technicznego zostaną połączone z usługami doradczymi.


TOP 200