Na Mazurach rośnie konkurent Intela

Historia komputerów jest wypełniona doskonałymi konstrukcjami, rewolucyjnymi jak na swoje czasy, które przeszły do lamusa tylko dlatego, że nie było oprogramowania, które wykorzystywałoby możliwości wspomnianego sprzętu. Nasza konstrukcja jest przemyślana i praktyczna. Być może nie jest rewolucyjna, ale jest łatwa do rozbudowy i otwiera drogę do rozwoju polskich procesorów" - przekonuje Marcin Kwiatkowski, prezes firmy GryfTechnologia.

System telemetryczny w pięć miesięcy

Istotną cechą nowego procesora jest szybkość wdrożenia rozwiązania. W ciągu pięciu miesięcy zbudowano kompletny system do zastosowań telemetrycznych. System oparty na procesorze "Warszawa" jest podłączony do liczników mediów, takich jak woda, prąd, gaz, a także do wag, czujników i innych sterowników PLC, pracujących w liniach produkcyjnych lub w budynkach. Zebrane dane są przesyłane do serwera, a następnie rozsyłane do aplikacji klienckich, gdzie wyświetlane są w formie ergonomicznych wizualizacji. System umożliwia podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu. Analizy umożliwiają szybką weryfikację, np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu. Cały system działa zdalnie.

Układ "Warszawa" nie jest pierwszym mikroprocesorem wyprodukowanym w Polsce. Był nim klon Intel 8080 o oznaczeniu MCY 7880 produkowany od 1976 przez UNITRA CEMI. Jest to ciekawa konstrukcja, która znajdzie zastosowanie w wielu urządzeniach. Tym bardziej że cena procesora dla końcowego odbiorcy nie przekroczy 100 zł.

Od procesora do urządzenia

Producent procesora "Warszawa" dostarcza podstawowy pakiet bibliotek WarsawJDK, który zawiera pakiety kompatybilne z popularnym językiem Java, używanym w telefonach komórkowych. "Wystarczy uruchomić darmowe środowisko programistyczne NetBeans, zaimportować wtyczkę procesora, co pozwala rozpocząć pisanie oprogramowania w emulatorze wzorowanym na podobnych rozwiązaniach stosowanych w telefonach. Mamy swobodny dostęp do pamięci urządzenia i innych peryferii. Tak prosty proces pisania oprogramowania pod kątem urządzeń elektronicznych nigdy nie był dostępny szerokiemu gronu programistów" - przekonuje Marcin Kwiatkowski, prezes firmy GryfTechnologia.

Firma pracuje obecnie nad układem wspomagającym operacje graficzne, potocznie zwanym kartą graficzną. Układ ten - poprzez szynę danych - otrzymuje rozkazy graficzne wzorowane na metodach obiektu Graphics ze standardowego pakietu java.awt.*. Plany na przyszłość obejmują budowę serii wielordzeniowych procesorów, z rdzeniami specjalizowanymi dla konkretnego zastosowania.

Specyfikacja procesora "Warszawa":

- 32-bitowa architektura procesora;

- zegar systemowy: 700 MHz (prototyp taktowany zegarem 66 MHz);

- pamięć Cache: 4 KB;

- stack RAM: 512 B;

- obsługa Portów: GPIO;

- 32-bitowa szyna peryferii (RS232, RS485, USB, przetworniki ADC i DAC, kontrolery Ethernet, pamięci Flash, SRAM, DDR SDRAM) do 128 urządzeń;

- obsługa interfejsów komunikacyjnych, takich jak: SPI, 1-Wire, I2C, Can, ISA, Profibus itp.


TOP 200