Na Księżycu powstanie sieć 4G

Nokia zbuduje na Księżycu pierwszą bezprzewodową sieć, która będzie świadczyć swe usługi lądującym na tym naturalnym satelicie Ziemi pojazdom kosmicznym oraz odwiedzającym go astronautom. Stanie się tak za sprawą amerykańskie agencji kosmicznej NASA, która finansuje to przedsięwzięcie i zapłaci Nokii za zbudowanie takiej sieci 14,1 mln USD.

4G

Będzie to sieć obsługująca połączenia 4G-LTE, którą zbuduje należąca od 2016 roku do firmy Nokia amerykańska korporacja Bell Labs. Stacja ma pomóc astronautom kontrolować łaziki księżycowe oraz pozwoli im nawigować po Księżyca w czasie rzeczywistym czy też przesyłać do niej zdjęcia i obrazy wideo.

Plany zakładają, że w przyszłości stacja bazowa zostanie zmodyfikowana w taki sposób, aby mogła również obsługiwać klientów posiadających urządzenia 5G. Nastąpi na pewno przed 2030 rokiem, bo właśnie wtedy NASA zamierza wysłać na Księżyc astronautów, którzy na jakiś czas zamieszkają na nim i będą go eksplorować.

Zobacz również:

Twórcy księżycowej stacji bazowej będą musieli rozwiązać wiele trudnych problemów technicznych, gdyż będzie ona musiała wytrzymać ekstremalne temperatury oraz duże promieniowanie.

Twórcy tej kosmicznej platformy informują, że komórki księżycowej sieć 4G będą dużo mniejsze od tych budowanych na Ziemi. Oznacza to, że obsługujące je stacje będą konsumować mniej energii oraz będzie je można łatwo transportować.

Księżycowa sieć wpisuje się w szerszy projekt realizowany przez agencję NASA, którego celem jest skolonizowanie Księżyca. Przewiduje on, że na Księżycu zamieszkają w przyszłości astronauci, którzy muszą mieć do dyspozycji środki łączności, takie jak budowana przez Nokia Bell Lab sieć komórkowa.


TOP 200