Na Dolnym Śląsku powstanie fabryka satelitów

Wrocławska firma SatRevolution ma ambitne plany. Zamierza umieścić na orbicie konstelację satelitów i udostępnić użytkownikom gromadzone przez nie dane za pośrednictwem dedykowanej platformy i aplikacji mobilnych. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku.

Firma przewiduje, że na orbicie znajdą się modułowe satelity o różnych funkcjonalnościach: komunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne oraz badawcze. Maszyny będą różniły się zastosowaniem, jak również wielkością oraz rozmieszczeniem nad powierzchnią Ziemi. Zostaną wyniesione na niskie orbity okołoziemskie – do wysokości 500 km.

Ogromną zaletą chmury satelitów – bo będzie ich tak wiele, że można tak powiedzieć - jest zapewnienie ciągłości komunikacji między satelitami oraz obiektami a centrum sterowania. Ważne jest też to, że koszt produkcji nanosatelitów tworzących chmurę jest zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku wielofunkcyjnych satelitów dużych rozmiarów.

Zobacz również:

  • Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok
  • Chiny rzucają wyzwanie firmie SpaceX i jej satelitom Starlink
  • Ruszył kosmiczny program bug bounty

W kosmosie ma się znaleźć kilkadziesiąt tysięcy satelitów SatRevolution. Stworzenie tak licznej konstelacji wymaga zbudowania pierwszej polskiej fabryki kosmicznych maszyn. Budowa wystartuje w ciągu najbliższych paru lat – dokładny termin zależny jest od pozyskania źródeł finansowania.

Informacje z satelitów SatRevolution będą agregowane na dedykowanym portalu internetowym. Za pomocą udostępnionego API deweloperzy będą mogli uzyskać dostęp do bazy danych, chmury obliczeniowej oraz specjalnych algorytmów do obróbki zdjęć. Narzędzia pozwolą im tworzyć nowe aplikacje wykorzystujące dane gromadzone przez wrocławskie satelity.

SatRevolution szykuje również niespodziankę dla fanów inżynierii kosmicznej. Spółka umożliwi wszystkim chętnym napisanie własnego programu sterującego satelitą. Po szeregu testów kod programu zostanie wysłany na satelitę i użytkownik będzie mógł zbierać wybrane dane z orbity okołoziemskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200