NTT rozwija komórkowe płatności

W Japonii coraz popularniejsze stają się usługi typu "e-wallet", zapewniające szybszą realizacje transakcji, niż przy użyciu kart kredytowych. Za pomocą komórki w sklepach płaci już 800 tys. klientów sieci NTT.

Na początku kwietnia operator br. udostępnił usługę nazwaną DCMX. Umożliwia ona płacenie za towary telefonem komórkowym z konta kredytowego obsługiwanego przez operatora. Wystarczy, że klient zbliży swoją komórkę do odpowiedniego terminala. Wtedy terminal komunikuje się ze specjalnym chipem zainstalowanym w telefonie i po szybkiej autoryzacji obciąża konto użytkownika. Rozwiązanie bazuje na bezstykowej technologii i platformie Felica opracowanej przez koncern Sony. W japońskich sklepach zainstalowanych jest teraz ok. 60 tys. terminali zgodnych z usługą NTT. Operator spodziewa się podwojenia ich liczby do kwietnia 2007 roku.

Siec NTT DoCoMo wprowadziła właśnie na rynek kilkanaście nowych modeli telefonów komórkowych przystosowanych do obsługi mobilnego portfela. Operator spodziewa się, że prawdziwy rozkwit komórkowych płatności nastąpi po wprowadzeniu na rynek uniwersalnych terminali obsługujących wszystkie działające w Japonii systemy bazujące na platformie Sony Felica. Ich operatorzy już się porozumieli w tej kwestii.


TOP 200