NTRUEncrypt - super szybki algorytm szyfrowania z kluczem publicznym

Przedstawiamy najszybszy algorytm szyfrowania z kluczem publicznym. Ten mało znany algorytm NTRUEncrypt został w kwietniu br. zaaprobowany jako standard jako X9.98 przez Accredited Standards Committee X9.

Standard X9.98 definiuje jak należy używać NTRU, bo tak ta technologia jest w skrócie określana w transakcjach finansowych. NTRU (opatentowana przez firmę Security Innovation i będąca jej własnością) została opracowana w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Chociaż NTRU - w przeciwieństwie do RSA czy metod kryptografii wykorzystujących krzywe eliptyczne - jest mało znana, jest od nich znacznie szybsza. Testy przeprowadzone w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) wykazały, że technologia NTRU pracuje w porównaniu z systemem szyfrowania RSA przeciętnie szybciej aż o pięć rzędów wielkości, a w porównaniu z systemem ECC o trzy rzędy wielkości.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE
  • Z technologii passkey mogą już korzystać użytkownicy usługi TikTok i urządzeń iOS

Jednak system szyfrowania RSA został opracowany wcześniej, dlatego był cały czas uznawany za bardziej dojrzałą technologię, która w efekcie zdominowała ten rynek na dobre. W opinii specjalistów system szyfrowania NTRU jest dużo bardziej odporny na próby złamania niż system RSA, ponieważ został skonstruowany w oparciu o matematyczną teorię krat (lattice). Dlatego np. system NTRU jest wyjątkowo odporny na ataki typu "quantum-computing". Naukowcy śledzą cały czas moc komputerów kwantowych i zastanawiają się czy w przyszłości przy ich pomocy włamywacze nie będą w stanie łamać stosowanych obecnie systemów szyfrowania wykorzystujących klucze publicze, takich jak RSA. Jeśli by tak było, to przed metodą szyfrowania NTRU rysuje się świetlana przyszłość.

Security Innovation prowadzi rozmowy z szeregiem firm (Microsoft, McAfee i Symantec) na temat ewentualnego wprowadzenia algorytmu szyfrowania NTRU do komercyjnych rozwiązań. Technologia może się spotkać z większym zainteresowaniem ze strony przemysłu IT po tym, gdy Security Innovation spełni składane wcześniej obietnice i udostępni programistom w połowie br. środowisko projektowania oparte na modelu open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200