NT z linii poleceń

Narzędzie RemoteNT, pracujące w trybie tekstowym, jest szczególnie efektywne na wolnych łączach komunikacyjnych. Trzeba się jednak nauczyć komend wprowadzanych z wiersza poleceń.

Narzędzie RemoteNT, pracujące w trybie tekstowym, jest szczególnie efektywne na wolnych łączach komunikacyjnych. Trzeba się jednak nauczyć komend wprowadzanych z wiersza poleceń.

Oprogramowanie RemoteNT 1.1 firmy Seattle Lab pełni funkcję prostego demona Telnet, pracującego na Windows NT 4.0, i miniserwera WWW przeznaczonego do realizacji zadań administracyjnych za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Uzupełnia braki Windows NT, który nie jest wyposażony w narzędzia umożliwiające zdalne zarządzanie z użyciem interfejsu tekstowego.

Podstawową zaletą RemoteNT są małe wymagania sprzętowe, niewielkie obciążenie maszyny, na której jest zainstalowany, prostota i szybkość obsługi. Funkcja Telnet działa w trybie tekstowym, co oznacza, że przesyła przez sieć niewiele danych. Ma to znaczenie w przypadku zarządzania oddalonymi serwerami, które często dostępne są jedynie za pośrednictwem wolnych łączy.

RemoteNT stawia jednak przed administratorem wymagania. Wymusza przyswojenie komend wprowadzanych z wiersza poleceń odpowiadających wykonywaniu pewnych funkcji za pośrednictwem aplikacji administracyjnych pracujących w trybie graficznym. Praktycznie każda funkcja NT ma odpowiednik w postaci komendy wiersza poleceń.

RemoteNT zawiera także wiele poleceń dodatkowych, znanych użytkownikom pakietu Windows NT Resource Kit: TLIST - pozwalający wyświetlić listę wszystkich zadań realizowanych przez daną maszynę, KILL - umożliwiający usuwanie wybranych procesów oraz SHUTDOWN do zdalnego wymuszania restartu komputera z Windows NT. Ostatnia funkcja powinna być jednak stosowana wtedy, gdy nie jest możliwe wyłączenie i ponowne uruchomienie systemu w inny sposób, nie zamyka bowiem wszystkich serwisów i aplikacji, wymuszając natychmiastowe przerwanie ich pracy i restart komputera.

Nowością, odróżniającą RemoteNT od innych produktów, jest pracujący w trybie tekstowym edytor systemowej bazy Registry. Umożliwia przemieszczanie się po strukturze Registry tak samo, jak po systemie plików dyskowych (komendy DIR, CD itp.). Użytkownik może stosować także skróty w przypadku popularnych kluczy np. HKLM zamiast HKEY_LOCAL_MACHINE, a także wprowadzać nowe klucze, usuwać zbędne i modyfikować istniejące.

Dostępny w pakiecie miniserwer WWW pracuje niezależnie od tego, czy na serwerze zainstalowany jest już serwer WWW . Nie działa bowiem na standardowym porcie 8,0, lecz 180 i za jego pośrednictwem udostępnia aplikację w Javie umożliwiającą zarówno konfigurację całej aplikacji, jak i wykonywanie sesji Telnet (z poziomu przeglądarki).

RemoteNT ma kilka wad. Pierwszą jest brak możliwości transmisji plików między lokalną stacją roboczą a zdalnie zarządzaną maszyną. Ponadto hasła podczas sesji Telnet przekazywane są jako zwykły, nie zaszyfrowany tekst. Chociaż RemoteNT 1.1 usprawnia zarządzanie serwerami Windows NT, to konieczne jest równoległe stosowanie innych narzędzi administracyjnych.

<hr size="1" noshade>RemoteNT 1.1

Producent: Seattle Lab,http://www.seattlelab.com

Wymagania: Windows NT Server 4.0 lub Workstation 4.0

Cena: 99 USD za jeden monitorowany system (licencja dla jednego klienta i jednego serwera)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200