NT kontra Linux

Linux zbiera pochwały użytkowników twierdzących, że jest to środowisko niezawodne, elastyczne i łatwe w obsłudze. Jednak czy system ten może być alternatywą dla Windows NT w sieciach przedsiębiorstw?

Linux zbiera pochwały użytkowników twierdzących, że jest to środowisko niezawodne, elastyczne i łatwe w obsłudze. Jednak czy system ten może być alternatywą dla Windows NT w sieciach przedsiębiorstw?

Główną zaletą, jaką Linux oferuje użytkownikom sieci korporacyjnych, jest możliwość wyboru. Jako Red Hat dostar-;zamy Linuxa, który zawiera kompletny kod źródłowy i licencję gwarantującą użytkownikom prawo do wszystkiego, czego chcą, bez zbędnego pytania nas o pozwolenie.

Inaczej mówiąc, użytkownicy mają kontrolę nad technologią, którą wykorzystują. Poprawki i uaktualnienia są dostępne w ciągu godzin, a nie lat, co sprawia, że systemy komputerowe są coraz bardziej stabilne i niezawodne.

Czy Linux jest lepszym wyborem dla sieci przedsiębiorstwa? Cóż, to pytanie rodzi kolejne: czym takie przedsiębiorstwo zamierza się zajmować. Jeśli chce uruchamiać krytyczne aplikacje na przodujących w przemyśleinformatycznym bazach danych pochodzących z firm Oracle, Informix, Sybase lub IBM; wystrzeliwać rakiety; rendero-wać grafikę dla takich filmów jak „Titanic"; albo po prostu potrzebuje niewzruszonego jak skała systemu operacyjnego - to odpowiem: TAK - Linux jest najlepszym wyborem. Wystarczy przecież spytać takie organizacje, jak Los Alamos National Labs, NASA, Nortel Information Networking czy Digital Domain.

Kiedy niedawno Intel i Netscape poczyniły pewne inwestycje w firmę Red Hat, to oprócz wartości finansowej, jaka się za tym kryje, dodało to Linuxowi z firmy Red Hat zaufania i wiarygodności. Działania te są dowodem na to, o czym w Red Hat wiemy już od bardzo dawna: nasz Linux odzwierciedla technologiczną przyszłość. Inwestycje Intela i Netscape dotyczą Linuxa z Red Hat zarówno jako systemu operacyjnego, jak i modelu programistycznego.

Inwestycje wyżej wymienionych firm dały Red Hat Software możliwość utworzenia oddziału o nazwie Enterprise Computing Division. Oddział ten oferuje: serwis platformy systemu operacyjnego, wsparcie techniczne, powiązania strategiczne i odpowiedzialność firmy - wymagane przez przedsiębiorstwa.

W jaki sposób Linux - darmowy system operacyjny -może konkurować z produktami pochodzącymi z najbogatszych na świecie komputerowych firm softwareowych? Dużo pieniędzy włożono w rozwój Linuxa w następujący sposób - firmy, takie jak Oracle, Corel czy Sybase, zainwestowały w Linuxa przez swoje doskonale sprzedające się aplikacje, które związały z tym systemem operacyjnym. Zespoły programistów z takich firm i organizacji, jak: CERN, NASA, Boeing i Westinghouse, wzięły w tym udział przez udoskonalanie otwartych produktów źródłowych, używanych w ich wewnętrznych projektach.

Ogromny wysiłek programistyczny, jaki stoi za Linuxem, pozwala tej technologii wyprzedzać systemy operacyjne typu zamkniętego. Rozważmy np. bezpieczeństwo. Dzięki otwartej naturze Linuxa i jego źródeł kwestie bezpieczeństwa są definiowane, dyskutowane i odpowiednio rozwiązywane w czasie rzeczywistym. Rezultatem tego jest natychmiastowa dostępność coraz większej liczby efektywnych rozwiązań.

Biorąc pod uwagę możliwości wyboru, kontroli, projektowania, usług i wsparcia, jakie Red Hat oferuje użytkownikom swojego systemu, pytaniem nie jest, czy Linux jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorstw. Pytanie powinno brzmieć: jak tradycyjne, zamknięte systemy operacyjne mogą przetrwać w świecie otwartych źródeł?

-

Ed Muth

Jednym z kluczowych atutów Windows NT Server jest to, że jest on przyjazny użytkownikowi. Szerokie wsparcie standardowych rozwiązań sprzętowych i spójny graficzny interfejs użytkownika czynią instalowanie i obsługę serwera Windows NT wyjątkowo łatwymi. Ta łatwość użytkowania jest jedną z przyczyn, dla których tak wiele firm robi z serwera Windows NT swoją biznesową platformę internetową i intranetową. Według Netcraft (www.netcraft.com) Windows NT Server obsługuje więcej ośrodków webowych niż jakikolwiek inny system operacyjny.

Windows NT Server osiągnął sukces po części dlatego, że był zaprojektowany i testowany jako system, którego celem było zaoszczędzenie przedsiębiorstwom czasu i pieniędzy traconych na integrowaniu niezbędnych usług systemowych. Na przykład usługi bezpieczeństwa, takie jak: bezpieczna weryfikacja, kontrola dostępu i infrastruktura klucza publicznego, są zintegrowane z serwerem Windows NT. Pozwala to programistom skupić się na budowaniu aplikacji bez potrzeby zostawania ekspertem ds. bezpieczeństwa. W rezultacie organizacje czerpią korzyści z pojedynczego bezpiecznego wpisywania się do ich systemów i aplikacji, a także z pojedynczego katalogu użytkowników do zarządzania.

Dzięki udostępnieniu zintegrowanej platformy serwe-rowej system Windows NT zapewnia infrastrukturę, usługi aplikacyjne, funkcje tradycyjnego sieciowego systemu operacyjnego i usługi komunikacyjne, jakich potrzebują przedsiębiorstwa do budowy aplikacji biznesowych. Na przykład przez dojrzałe usługi, takie jak Component Object Model, serwer Windows NT zapewnia długoterminową architekturę aplikacyjną dla programistów i dostawców niezależnego oprogramowania. W wyniku tego na rynku pojawia się większy wybór aplikacji biznesowych.

Wreszcie Windows NT Server cieszy się szerokim wsparciem przemysłu IT. Microsoft przeznacza więcej niż 1 mln USD na godzinę pracy (co daje ponad 2 mld USD w skali roku) na badania, projektowanie i programy kanałowe mające na celu zwiększenie możliwości swoich produktów na poziomie przedsiębiorstw. Takie firmy, jak: Intel, Hewlett-Packard, Compaq, IBM i Cisco, inwestują miliardy dolarów w produkty dla przedsiębiorstw oparte na Windows NT Server.

Bogactwo tej platformy i współpraca z liderami przemysłu IT przynoszą użytkownikom Windows NT pokaźne dywidendy. Według testów przeprowadzonych przez Transaction Performance Council (www.tpc.org) Windows NT Server charakteryzuje się najlepszym współczynnikiem cena/wydajność ze wszystkich dostępnych platform Dodatkowo, aby zapewnić użytkownikom sukces we wdrażaniu systemu, jest szkolonych ponad 250 000 certyfikowanych specjalistów Microsoftu.

Windows NT wychodzi na przeciw tradycyjnym wymaganiom klientów stawianym systemom operacyjnym dla przedsiębiorstw - takim jak skalowalność, współope-racyjność, dostępność i zarządzanie - jednocześnie zapewniając całą nową klasę aplikacji. Windows NT obecnie i Windows 2000 w najbliższej przyszłości zapewniają infrastrukturę dla następnych generacji rozwiązań biznesowych.


TOP 200