NT Server czy OpenLinux?

NT Server czy OpenLinux?

Caldera Open Linux 2.2 - pasek menu środowiska graficznego KDE Desktop

Narzędziom administracyjnym OpenLinux brak takiej elastyczności.

Chociaż konsola MMC zapewnia większą elastyczność zarządzania, to jednak jej zalety widać wyraźnie dopiero wtedy, gdy w sieci przyrasta liczba serwerów. Fakt ten jeszcze raz potwierdza przewagę NT w sieciach z dużą liczbą serwerów lub w przypadku planowania szybkiej rozbudowy sieci.

Pakiet modułów administrowania, zawarty w pudełku z Linuxa, oferuje generalnie pięć podstawowych grup narzędzi: zarządzanie użytkownikami, zarządzanie systemem plików, obsługę systemu kopii awaryjnych (backup), obsługę podstawowej dostępności systemu oraz obsługę komunikacji i pracy sieciowej.

W przypadku Microsoftu sterowanie zasobami strony użytkownika skupia się na środowisku Windows desktopu. Chociaż reguły zarządzania desktopami użytkowników serwerów NT są szczegółowe i trudne do wdrożenia (często wymagają od administratora posiadania szerokiej wiedzy o funkcjach kontrolnych), to jednak są zdecydowanie lepsze od możliwości Linuxa w tym zakresie. Linux praktycznie nie dysponuje zdolnością sterowania klientami za pomocą reguł zarządzania przechowywanych na serwerach, a trzeba pamiętać, że taki system zarządzania może mieć bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji infrastruktury informatycznej. Należy tu jednak wspomnieć, że Caldera Open Linux 2.2.5 jest wydaniem uniwersalnym, a firma zamierza wydać w drugiej połowie roku wersje specjalnie przystosowane do pełnienia funkcji sytemu operacyjnego serwera.

OpenLinux zapewnia dostarczanie wszystkich informacji związanych z administrowaniem siecią za pośrednictwem aplikacji graficznych, nie zawierających jednak możliwości rozszerzania takich prezentacji. Firma oferuje również dodatkowe narzędzie graficzne - OpenLinux Administration System - przeznaczone do wykonywania podstawowych zadań administracyjnych, takich jak: tworzenie nowych użytkowników lub definiowanie przydziałów zasobów i uprawnień do plików. Ta aplikacja administracyjna jest łatwa do opanowania i pozwala na grupowanie zadań. Nie jest ona co prawda tak efektywna jak MMC, to jednak funkcjonalnie jest podobna do kreatorów administracyjnych MMC.

Do wykonywania zadań administracyjnych administrator Linuxa może także używać standardowych komend administracyjnych Unixa, z pomocą których wykonuje się operacje, takie jak dodawanie i aktualizacja użytkowników czy zmiana uprawnień dostępu do plików.

CD-ROM Linuxa dostarcza prawie setkę różnych aplikacji i utility. Niektóre z tych aplikacji pracują z interfejsem użytkownika X/KDE, ale wiele z nich nie jest ze sobą zintegrowanych. Większość dostarczanych aplikacji to aplikacje unixowe, ale niektóre z nich są specyficzne dla Linuxa (lub dystrybucji Linuxa).

Skalowanie przedsiębiorstwa

Podobnie jak narzędzia administrowania kluczową sprawą w środowisku zawierającym dziesiątki serwerów jest skalowalność.

NT Server agreguje serwery w grupy nazwane domenami. Domeny są używane powszechnie do podziału geograficznie rozproszonych oddziałów przedsiębiorstwa na obszary lokalizujące zasoby sieci. Wewnątrz każdej domeny istnieje wyróżniony serwer o nazwie PDC (Primary Domain Controller), działający jako węzeł uwierzytelniania. Istnieją też osobne serwery zastępcze do sterowania domeną, pozwalające użytkownikom uzyskać dostęp do odpowiednich usług sieciowych w razie załamania się serwera głównego domeny. Domeny mogą być połączone między sobą dość skomplikowanymi relacjami "zaufania".

W świecie Linuxa nie istnieje odpowiednik domeny NT, przeznaczony do centralnego sterowania uwierzytelnianiem użytkowników. Możliwe jest natomiast połączenie serwerów Linuxa za pośrednictwem serwerów LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) i w ten sposób budowanie pozaserwerowych centrów uwierzytelniania. Można również skonfigurować aplikację Samba - narzędzie (dostępne w kodzie źródłowym) zapewniające usługi plików i drukowania dla klientów SMB (Server Message Block) oraz udostępniające tym samym użytkownikom uwierzytelnianie oparte na głównym sterowniku domeny NT (PDC) w tej samej sieci.

Ale pomimo tych dodatkowych opcji uwierzytelniania dla Linuxa - NT pozostaje nadal systemem lepiej skalowalnym do rozmiarów i potrzeb przedsiębiorstw.


TOP 200