NT 5.0 zmieni wszystko

Podczas konferencji TechED Microsoft prezentował swoje rozwiązania, które mają wprowadzić firmę do świata dużych przedsiębiorstw. Najważniejszym punktem tej strategii jest Windows NT 5.0.

Podczas konferencji TechED Microsoft prezentował swoje rozwiązania, które mają wprowadzić firmę do świata dużych przedsiębiorstw. Najważniejszym punktem tej strategii jest Windows NT 5.0.

Podczas tegorocznej edycji konferencji TechED można było odnieść wrażenie, że prawie 5 tys. programistów i użytkowników oprogramowania Microsoftu przyjechało do Nicei tylko po to, by zapoznać się z Windows NT 5.0. Mimo że najnowsza wersja korporacyjnego systemu operacyjnego Microsoftu będzie miała premierę najwcześniej za rok, na prezentacjach wczesnych wersji NT 5.0 sale seminaryjne pękały w szwach. Po raz pierwszy w historii TechED-u zorganizowano tzw. sesje hands-on - na ponad 300 komputerach zainstalowano najnowszą wersję beta Windows NT 5.0 i uczestnicy poszczególnych sesji poświęconych temu systemowi mogli na bieżąco, własnoręcznie sprawdzać, jak działają nowe mechanizmy systemowe.

Cyfrowy system nerwowy

Windows NT 5.0 i zawarte w nim usługi katalogowe Acitve Directory będą stanowić podstawę cyfrowego systemu nerwowego (Digital Nervous System) - architektury, która ma ułatwić firmom zarządzanie informacjami, a także odpowiednie ich analizowanie i wyciąganie wniosków, umożliwiających optymalizację pracy przedsiębiorstwa.

Odpowiednią infrastrukturę komunikacyjną dla DNS ma zapewnić serwer Microsoft Exchange 5.5 i kolejna jego wersja, oznaczona kryptonimem Platinum. Platformą wymiany informacji będzie jednak nie tylko poczta elektroniczna, ale także przeprowadzane w czasie rzeczywistym konferencje i sieci intranet, przechowujące wszelkiego rodzaju informacje. Microsoft zamierza znacznie uprościć proces tworzenia i publikowania dokumentów internetowych. Format HTML będzie zawierać kolejna wersja Office oznaczona numerem 2000. HTML może być wybrany jako standardowy sposób zapisywania dokumentów, podobnie jak obecnie wybiera się format Word 6.0 czy Excel 95 (chcąc zachować zgodność ze starszymi wersjami tych aplikacji). Do zarządzania i przeszukiwania informacji będzie można stosować aplikacje FrontPage i SiteServer. Ta ostatnia ma służyć także do budowy zaawansowanych rozwiązań dla handlu elektronicznego.

Repozytorium informacji

Istotnym elementem DNS będzie także repozytorium danych Server 7.0, którego premiera zapowiadana jest już na drugą połowę tego roku. Nowy serwer bazodanowy został wyposażony w wiele nowych mechanizmów, co może pomóc Microsoftowi w promocji własnej bazy danych w przedsiębiorstwach.

Przede wszystkim ten sam SQL Server będzie mógł pracować zarówno na komputerach przenośnych, serwerach departamentalnych, jak i dużych serwerach korporacyjnych. Będzie on potrafił samodzielnie w pełni dynamicznie alokować odpowiednie zasoby ze względu na liczbę użytkowników korzystających z baz danych w danej chwili. W najprostszej konfiguracji (pracując na komputerze osobistym) ma zajmować 2-4 MB pamięci RAM i będzie mógł pracować na różnych wersjach Windows - od 95 do NT 5.0.

Nowością SQL 7.0 jest możliwość pracy w trybie off-line - bez podłączenia do serwera. Rozwiązanie to będzie szczególnie przydatne w przypadku takich użytkowników, jak np. handlowcy przemieszczający się z notebookami, stale modyfikujący bazę danych o klientach i zawartych transakcjach. Podłączenie do sieci umożliwi dokonanie synchronizacji z korporacyjną bazą danych, obsługiwaną przez SQL Server 7.0 bądź też inne systemy bazodanowe, z którymi produkt Microsoftu może wymieniać informacje (np. Oracle, Informix czy IBM DB/2).

Zarządzanie

Nie uda się jednak zrealizować idei DNS bez odpowiednich narzędzi do zarządzania sieciami. W tym przypadku przydatny będzie prezentowany w Nicei Systems Management Server 2.0, który pojawi się na rynku jeszcze przed premierą Windows NT 5.0. Będzie on zapewniał znacznie rozszerzone funkcje inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania, a także zostanie wzbogacony o możliwość automatycznego dostarczania określonych aplikacji konkretnym użytkownikom bez względu na to, na którym komputerze się oni zalogują (funkcja zbliżona do Network Application Launcher firmy Novell).

SMS 2.0 będzie w pełni korzystał z architektury WBEM (Web-based Enterprise Management), łączącej zarządzanie za pośrednictwem SNMP, DMI itp. Będzie przeprowadzał kontrolę liczbę aplikacji pracujących w sieci i w razie braku ich wystarczającej licencji, zablokuje ich uruchamianie.

Znacznie rozszerzono także zakres funkcjonalny SMS 2.0. Produkt bowiem może automatycznie wykrywać pracujące w sieci urządzenia i tworzyć mapę topologii sieci, a także - w ograniczonym zakresie - zarządzać urządzeniami innymi niż komputery.

Funkcje ułatwiające pracę administratora zostaną wdrożone także bezpośrednio w systemie operacyjnym Windows NT 5.0. Zostanie on wyposażony w technologię Zero Administration Windows (ZAW), umożliwiającą administratorowi jednorazowe konfigurowanie stacji roboczej (samodzielnie lub też automatycznie według opracowanego wcześniej schematu). Wszelkie niedozwolone zmiany wprowadzane przez użytkowników w komputerze będą bowiem automatycznie cofane, a pliki systemowe lub aplikacje - usunięte celowo bądź przypadkowo - ponownie instalowane z serwera.

Zapowiedzi Microsoftu

Jeszcze w lipcu br. ma pojawić się pierwszy zestaw poprawek (Service Pack 1) do serwera Exchange 5.5, wprowadzonego na rynek w listopadzie ub.r. Będzie on zawierał także specjalnego pomocnika Microsoft Exchange Routing Wizard, ułatwiającego konfigurowanie automatycznego przesyłania poczty kolejno do określonych adresatów.

Nieznany jest termin wprowadzenia na rynek pełnej wersji Windows NT 5.0. Microsoft zapowiedział ograniczone udostępnienie wersji beta 2 na przełomie lipca i sierpnia br., a także rozprowadzenie 30 tys. egzemplarzy publicznej wersji beta 3 pod koniec roku. Wprowadzenie pełnej wersji jest uzależnione od oceny użytkowników wersji beta 3.

Systems Management Server 2.0 trafi na rynek pod koniec br.

Kolejna wersja pakietu Office ma już oficjalną nazwę - Office 2000.


TOP 200