NSN: najbardziej aktywni użytkownicy mobilnego Internetu zdominowali sieci

Już blisko 65 proc. użytkowników technologii mobilnych w krajach rozwiniętych stanowią tzw. heavy users, czyli osoby regularnie korzystające z zaawansowanych usług sieciowych - wynika z badania zaprezentowanego przez firmę Nokia Siemens Networks. Oznacza to, że liczba osób chętnie korzystających z rozwiązań mobilnych, takich jak poczta elektroniczna czy nawigacja GPS wzrosła w ubiegłym roku o prawie 20 procent.

"Heavy users" to osoby regularnie wykorzystujące urządzenia mobilne np. do przeglądania witryn internetowych, dokonywania transakcji finansowych, czy wymiany plików. W ubiegłym roku grupa ta, w której przeważają osoby poniżej 35 roku życia, stanowiła aż 64 proc. wszystkich użytkowników mobilnych. Jak pokazuje badanie "Customer Acquisition and Retention Study Report 2013", coraz większą wagę przywiązują oni do jakości usług internetowych, która jest decydującym kryterium dla wyboru operatora.

Prawie połowa z nich zgodziłaby się płacić wyższe rachunki w zamian za bardzo dobrą jakość połączenia. Z kolei 40 proc. użytkowników jest gotowych ponosić większe koszty za dodatkowe usługi mobilne. W poszukiwaniu lepszej oferty "heavy users", częściej niż zwykli użytkownicy, są skłonni do zmiany dotychczasowego operatora - na taki krok w ciągu najbliższych 12 miesięcy może zdecydować się 39 proc. z nich.

"Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że dla większości użytkowników telefon komórkowy nie służy już wyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania SMS-ów. Klienci coraz częściej chcą korzystać z usług internetowych i dodatkowych aplikacji, pozwalających np. na dokonywanie transakcji bankowych, udostępnianie plików czy oglądanie filmów. Ma to swoje pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla operatorów. Z jednej strony stanowi szansę na rozszerzanie oferty, a co za tym idzie na dodatkowy zysk. Z drugiej jednak może spowodować duże problemy, jeśli infrastruktura sieciowa nie będzie gotowa na obsługę takiej skali użycia sieci i sprostanie rosnącym oczekiwaniom klientów" - mówi Piotr Kaczmarek, prezes Nokia Siemens Networks w Polsce.

Zdaniem ekspertów gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych może spowodować, że dotychczasowa infrastruktura telekomunikacyjna wkrótce nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200