NSN i Airvana: femtokomórkowa współpraca

Nokia Siemens Networks i amerykańska spółka telekomunikacyjna Airvana połączyły siły w celu szerszego wypromowania femtokomórek wśród operatorów sieci 3G. Za pomocą domowej, mini stacji bazowej UMTS (Airvana) oraz specjalnej bramy dostępowej (NSN) z sukcesem wykonano połączenie ze stacjami przekaźnikowymi sieci komórkowej trzeciej generacji.

Femtokomórki, przeznaczone głównie do zastosowań domowych, są małymi punktami dostępowymi, które w odróżnieniu od tych działających w sieciach WLAN korzystają z częstotliwości GSM/3G. Dzięki tej właściwości można łączyć się z nimi za pomocą zwykłych telefonów komórkowych. Rozwiązanie ma pomóc operatorom sieci 3G zwiększyć zasięg, zaoferować klientom nowe możliwości (zarówno w zakresie usług głosowych, jak i transmisji danych) oraz jeszcze ściślej "związać" ich z dostawcą telekomunikacyjnym. Według ABI Research w najbliższych latach zapotrzebowanie na femtokomórki będzie rosło w zawrotnym tempie - 95 proc. rocznie, osiągając wartość 4 miliardów USD w 2012 r.

Nokia Siemens Networks i Airvana chcą promować urządzenie, składające się z UMTS Home Base Station (programowo-sprzętowy miniBTS Airvana, do zastosowań domowych) oraz bramy dostępowej Femto Gateway (NSN). Obecnie trwają prace nad certyfikacją obu rozwiązań w zakresie ich kompatybilności, pierwsze próby polegające na wykonaniu połączenia telefonicznego i zalogowaniu się do tradycyjnej stacji przekaźnikowej operatora powiodły się. Obie firmy zaczną oferować takie femtokomórki na początku przyszłego roku, do końca bieżącego mają natomiast potrwać testy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200