NSA pracuje nad komputerem kwantowym zdolnym odczytywać zaszyfrowane dane

Washington Post pisze (powołując się dokumenty dostarczone przez Edwarda Snowdena), że NSA pracuje nad komputerem kwantowym. Agencja ma nadzieję, że będzie on w stanie odczytywać wszystkie zaszyfrowane dane przesyłane przez Internet. Program nosi nazwę “Penetrating Hard Targets” i NSA wyasygnowała na ten cel blisko 80 mln USD.

Prace nad komputerem kwantowym mają być prowadzone głównie na kampusie w College Park (stan Maryland). Agencja zbudowała tam metalową klatkę wielkości pokoju (ochrona przed zewnętrznymi falami elektromagnetycznymi), w której powstaje prototypowy komputer kwantowy. NSA ma nadzieję, że będzie on w stanie łamać właściwie wszystkie szyfry używane obecnie do kodowania danych.

Naukowcy na całym świecie pracują od dawna nad komputerem kwantowym, który powinien (dzięki stosowaniu kwantowych bramek logicznych, tzw. kubitów) łamać szyfry dużo szybciej niż standardowe komputery, oparte na krzemowych tranzystorach. Kubit zachowuje się inaczej niż klasyczna bramka, która przyjmuje jeden z dwóch stabilnych stanów – „0” albo „1”. Bramka kubitowa może się znajdować w stanie pośrednim (reprezentując kwantową superpozycję zera i jedynki) i ustalenie jej aktualnej pozycji jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stoją naukowcy starający się zbudować komputer kwantowy. Komputer kwantowy ma wiele zalet, a najważniejsza z nich to fakt, że może obsługiwać pewien specyficzny kwantowy algorytm, dzięki któremu jest w stanie efektywnie łamać szyfry RSA.

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Aby złamać szyfr kodujący dane, standardowy komputer musi wykonać bardzo wiele obliczeń. I tak np. w 2009 r. naukowcom udało się odczytać dane zaszyfrowane kluczem mającym długość 768 bitów. Trwało to jednak dwa lata i użyto do tego celu kilkuset komputerów. Szacuje się, że w przypadku klucza mającego długość 1024 bitów (a takie są dzisiaj stosowane), trwałoby to nie dwa lata, a dwa tysiące lat.

A trzeba pamiętać, że do użytku wchodzą już klucze mające długość 2048 bitów. Standardowe, nawet najszybsze superkomputery nie są w stanie złamać takiego szyfru. Teoretycznie mogą tego dokonać tylko komputery kwantowe.

Specjaliści sądzą, że pierwszy kwantowy komputer z prawdziwego zdarzenia może powstać pod koniec bieżącej dekady i być może będzie to maszyna zaprojektowana i zbudowana przez NSA. Trudno powiedzieć co stanie się wtedy. Prawdopodobnie powstaną kolejne systemy do szyfrowania danych, oparte na zupełnie nowych technologiach, albo na kluczach mających jeszcze większe długości, np. 8192 bitów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200