NOWOŚCI RYNKOWE

NextiraOne oferuje VDI

NextiraOne wprowadza do oferty usług rozwiązanie wirtualizacji desktopowej Smart VXI, które umożliwia dostarczenie informacji niezależnie od miejsca. Usługa wykorzystuje rozwiązania pochodzące od firm: Cisco, NetApp, EMC, VMware i Citrix, jest przeznaczona dla średnich i dużych firm, przedsiębiorstw z sektora publicznego i ochrony zdrowia, a także jednostek administracji rządowej. Za pośrednictwem usługi można szybko przeprowadzić migrację do systemu Windows 7 i efektywnie wykorzystać urządzenia dostępowe, takie jak: laptopy, tablety, smartfony i systemy audio-wideo.

NextiraOne oferuje certyfikowaną architekturę o gwarantowanej wydajności dostosowanej do liczby uruchamianych desktopów w taki sposób, aby wyeliminować tzw. poranny szturm na dyski czy możliwość wystąpienia awarii jednego z elementów, np. serwera, przełącznika sieciowego, dysku, macierzy czy oprogramowania wirtualizacyjnego.

60-rdzeniowy procesor Intela

Pierwszy mikroprocesor z serii Xeon Phi, nazywanej "Knights Corner", będzie współpracować z serwerowymi procesorami, zapewniając akcelerację obliczeń naukowych, modelowania matematycznego, a także grafiki komputerowej. Układ zawiera 60 lub więcej rdzeni obliczeniowych, jest kierowany do rynku superkomputerów, serwerów i ultrasilnych stacji roboczych.

Najszybszy z procesorów serii będzie dysponować mocą obliczeniową powyżej teraflopsa. To istotny krok Intela, by zbudować superkomputer o wydajności powyżej exaflopsa (do tego niezbędny będzie klaster serwerów z ponad tysiącem takich układów). Producent planuje osiągnięcie celu w 2018 r. Jest to odpowiedź na układy akceleracji Tesla oferowane przez firmę Nvidia, które pracują w najszybszych superkomputerach na świecie. Akceleratory zbudowane z procesorów Phi będą łączone za pomocą magistrali PCI-Express 2.0.

Pierwszym procesorem z serii będzie Xeon Phi 5110P mający 60 rdzeni taktowanych zegarem 1,05 GHz, dostarczający szczytowej wydajności 1011 Gflops przy obliczeniach o podwójnej precyzji. Według Intela cena produktów będzie konkurencyjna wobec obecnych kart Nvidia Tesla czy AMD Firestream.

Pierwsze procesory Phi będą pracować z procesorami Xeon E5 w superkomputerze Stampede o wydajności 10 petaflopsów, zlokalizowanym na Uniwersytecie w Teksasie. Zastosowane tam układy Phi SE10X i SE10P mają 61 rdzeni i zostały zbudowane specjalnie na potrzeby tego superkomputera. Nie będą oferowane w handlu. Uruchomienie maszyny planowane jest na początek przyszłego roku.

Obsługę modułów z procesorami Phi prawdopodobnie wprowadzą do swoich komputerów producenci: IBM, Hewlett-Packard, Dell, Asus oraz Acer.

Baza danych in-memory w SQL Server

Następna wersja bazy danych Microsoft SQL Server będzie mieć opcję przechowywania tabel, a nawet całej bazy w pamięci operacyjnej serwera, by maksymalnie przyspieszyć pracę w zastosowaniach transakcyjnych. Testy tej technologii odbywają się w środowiskach kilku klientów na roboczej wersji bazy nazwanej Hekaton.

Pierwsze próby wykazały, że przechowywanie w pamięci tabeli umożliwia wykonanie dotyczących jej zapytań 50 razy szybciej w porównaniu do standardowej instalacji. Wynika to stąd, że dane nie muszą być doczytywane z zasobów storage lub tam zapisywane. Razem z wydaniem nowej wersji bazy Microsoft dostarczy także narzędzia, które ułatwią przygotowanie tabel do pracy w trybie in-memory i usprawnią kompilowanie składowanych procedur.

Technologia opracowywana w wersji Hekaton będzie kierowana do baz transakcyjnych, takich jak aplikacje finansowe czy systemy ERP, w których występuje bardzo duże obciążenie systemu storage. Hekaton pracuje na pojedynczej maszynie, ale nie ma istotnego limitu ilości pamięci RAM. Zachowuje wszystkie cechy bazy relacyjnej, zapisuje logi w pamięci, a następnie okresowo "spłukuje" je na dyski. Aby sprawnie wykorzystywać pamięć, stosowanych jest kilka różnych algorytmów kompresji, zależnie od charakteru danych i sposobu ich wykorzystania.

Microsoft informuje, że w najbliższym czasie zostanie wydana następna wersja rozwiązania równoległych hurtowni danych SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse (PDW). Nowy motor PolyBase umożliwi zapytania na danych relacyjnych i nierelacyjnych, zarządzanych przez oprogramowanie Apache Hadoop. Zapytania do Hadoop będą przetwarzane za pomocą narzędzia Apache Hive. Odpowiedni connector dla bazy SQL Server był testowany już w ub.r.

Macierz Storwize V3700 firmy IBM

Jedną z najtańszych macierzy w ofercie IBM jest Storwize V3700. Oferuje ona automatyczny thin provisioning, wbudowaną kompresję oraz zarządzanie woluminami. Jest przystosowana do modułów Flash i obsłuży zasoby dyskowe do 180 TB.

Macierz ma dwa kontrolery, które obsłużą do 8 GB pamięci podręcznej. Dostęp blokowy jest możliwy za pomocą 1 Gbit iSCSI, 8 Gbit/s Fibre Channel lub za pomocą kart 10 Gbit/s iSCSI/ Fibre Channel over Ethernet (FcoE).

Obudowa macierzy zajmuje 2U.

Cena urządzenia, kierowanego do małych i średnich firm, zaczyna się od 11 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200