NOWOŚCI RYNKOWE

Pierwszy serwer Enterprise firmy Lenovo

Dział Enterprise Product Group firmy Lenovo przedstawił właśnie pierwszy serwer. Dział ten będzie zajmować się serwerami, storage, siecią oraz oprogramowaniem.

Najnowszy serwer TD330 został wyposażony w obudowę typu tower i wykorzystuje procesory Intel Xeon E5-2400 (do 16 rdzeni w serwerze). Cena maszyny zaczyna się od 929 USD.

Lenovo od pewnego czasu oferuje serwery entry level i stacje robocze dla użytkowników domowych i małych przedsiębiorstw, wykorzystując procesory Xeon E3 oraz E5. Produkty oferowane przez Enterprise Product Group mają znaleźć odbiorców w firmach średnich oraz dużych. Lenovo rozwija partnerstwo z firmą EMC, by pozyskać klientów z tych grup. Lenovo liczy na powtórzenie sukcesu Della, który również był partnerem EMC i zyskał sporą część rynku enterprise. Partnerstwo Della i EMC zostało rozwiązane, gdy Dell zakupił firmy Equallogic i Compellent.

Ważnym rynkiem dla Lenovo są Chiny, gdyż z perspektywy tamtego odbiorcy korporacyjnego jest to lokalny dostawca.

Najnowsze procesory AMD

Linia procesorów AMD wzbogaciła się o najnowszą i najszybszą serię procesorów Opteron 6300 Abu Dhabi, mających 16 rdzeni. W porównaniu do popularnego Opterona 6200 (Interlagos, 16 rdzeni) najnowszy procesor jest szybszy o około 40% przy pracy z firmowymi aplikacjami, ale zysk ten zależy od obciążenia. Niekiedy wzrost wydajności może być niewielki i osiągać zaledwie 7%.

Procesory są taktowane zegarem od 1,8 do 3,5 GHz, a ich głównym zastosowaniem będzie wysoce konsolidowana wirtualizacja, w tym obsługa środowisk cloud computing oraz firmowe bazy danych i aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej.

AMD zdecydowała się na konstrukcję z 16 rdzeniami, by zachować oczekiwaną równowagę termiczną i uniknąć problemów z równoważeniem obsługi pamięci przez poszczególne rdzenie. Opterony 6300 są w pełni zgodne z poprzednią generacją pod względem wykonywanego kodu. Obsługują nadal starszą magistralę PCI-Express 2.0, podczas gdy procesory Intela obsługują jedynie nowszą PCI-Express 3.0, która jest znacznie szybsza. Według AMD nie stanowi to jednak ograniczenia w skalowalności.

Procesory Abu Dhabi są przystosowane do płyt serwerowych obsługujących dwa lub cztery gniazda. Serwery z takim sprzętem zapowiedzieli już między innymi: Hewlett-Packard, Dell, Cray, Silicon Graphics.

Procesory Opteron 6386SE, taktowane podstawową częstotliwością zegara 2,8 GHz (maksymalnie 3,5 GHz) o mocy 140 W, kosztują 1392 USD przy zamówieniu 1000 sztuk. Słabsze wersje - Opteron 6380, 6378 i 6376 (zegar od 2,3 GHz, maksymalnie 3,4 GHz) - kosztują od 703 do 1088 USD przy takiej samej dostawie. Najtańsza wersja 16-rdzeniowa Opteron 6366 HE pobiera moc 85W, jest taktowana zegarem 1,8 GHz (maksymalnie 3,1 GHz) i kosztuje 575 USD. Dostępne są także procesory 8-rdzeniowe w cenie 293 USD oraz 4-rdzeniowe po 501 USD.

Nowe macierze midrange firmy NetApp

Znany producent macierzy dyskowych oferuje nowe urządzenia klasy midrange, które są szybsze, mają znacznie więcej pamięci i obsłużą więcej napędów dyskowych. Macierze FAS3220 i FAS3250, według NetApp, zaoferują do 80% lepszą wydajność i ponad dwukrotnie większą pojemność, dzięki obsłudze napędów o pojemności 3 TB. Przy takich dyskach w pojedynczej standardowej szafie można przechować do 2,1 petabajta danych.

Wzrost wydajności osiągnięto przez zwiększenie liczby rdzeni procesorów - w FAS 3220 jest to osiem rdzeni. Nowy system obsłuży do 24 GB danych, do 480 slotów dyskowych, ma także 12 slotów PCI-e, do których można dołączyć karty pamięci Flash. W macierzy FAS 3250, dzięki podwojeniu liczby rdzeni do 16, zanotowano wzrost wydajności do 70%. Nowa macierz ma do 40 GB pamięci i obsłuży do 720 slotów dyskowych. W obu urządzeniach pracuje system OnTAP w wersji 8.1.2. Według NetApp, cena nowych macierzy będzie podobna do ich poprzedników.

Brocade kupuje producenta programowych routerów

Producent oprogramowania sieciowego Vyatta został kupiony przez dostawcę technologii sieciowych, firmę Brocade. Vyatta tworzy dystrybucję oprogramowania open source bazującego na dystrybucji Debian Linux, przeznaczoną do zarządzania ruchem sieciowym, obsługującą wirtualizację sieci oraz sieć definiowaną programowo (SDN, software-defined networking). Dodatkowo Vyatta tworzy sieciowy system operacyjny "na życzenie", zaprojektowany pod kątem routingu, bezpieczeństwa i VPN, a także obsługi środowisk fizycznych, wirtualizowanych oraz będących chmurą.

Brocade zapowiada wykorzystanie posiadanych technologii, by zaoferować klientom kompletną infrastrukturę sieciową, która przyspieszy wdrażanie aplikacji i skróci czas ich tworzenia. Proces przejęcia firmy Vyatta zakończy się w tym roku. Stanie się ona częścią działu Software Networking Business. Kwota transakcji nie została ujawniona.

becnie oprogramowanie open source dostarczane przez Vyatta jest wykorzystywane do zarządzania routingiem w dużych sieciach, w których przepustowości sięgają kilkuset megabitów na sekundę. Oprogramowaniem można zarządzać w sposób właściwy dla routerów (show/edit), w trybie graficznym przez przeglądarkę oraz z wiersza poleceń, tak jak w Debianie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200