NOWOŚCI RYNKOWE

Nowy system GAiA od firmy Check Point

Firma Check Point Software Technologies Ltd. wprowadziła do sprzedaży najnowszą wersję oprogramowania z rodziny Software Blade, oznaczoną R75.40, wykorzystującą nowy system operacyjny GAiA. Platforma łączy ze sobą IPSO dla urządzeń z serii IP i Secure Platform (SPLAT) dla pozostałych urządzeń. Nowością jest wdrożenie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem za pomocą ogólnoświatowej sieci ThreatCloud, dostarczającej informacji na temat bezpieczeństwa. W tym celu wprowadzono nową funkcjonalność platformy Software Blade o nazwie Anti-Bot oraz Antivirus, która posługuje się informacjami pozyskanymi z ThreatCloud w czasie rzeczywistym. Sieć ThreatCloud działa na zasadzie współpracy i dzielenia się informacjami na temat ataków, umożliwia śledzenie trendów zagrożeń na podstawie ogólnoświatowych źródeł, do których należą czujniki zagrożeń i informacje pozyskane z zapór sieciowych, prac badawczych oraz informacji z laboratoriów zajmujących się analizą złośliwego oprogramowania. Analizie pod kątem botów podlega ponad 250 mln adresów IP. Sieć ma 4,5 mln sygnatur złośliwego oprogramowania oraz indeks ponad 300 tys. zainfekowanych stron www.

Aby usprawnić analizę logów, w których składuje się ogromne ilości informacji, nowa wersja oprogramowania ma funkcjonalność SmartLog, czyli wyszukiwarkę przypominającą te, znane z internetu. Umożliwia ona przeszukiwanie miliardów rekordów, identyfikując trendy w logach oraz wzorce komunikacji w kontekście wielu plików, użytkowników, zapór i położeń geograficznych. Opcja SmartLog jest dostępna dla klientów posiadających pakiet Logging and Status Software Blade bez dodatkowej licencji.

System operacyjny GAiA jest 64-bitowy, zapewnia lepszą wydajność i unifikuje działanie między urządzeniami serii IP oraz Power-1, UTM-1, IAS i 2012. GAiA obsługuje obie wersje protokołu IP (IPv4 oraz IPv6), obsłuży do 70 mln równoległych połączeń z wykorzystaniem różnorodnych protokołów routingu dynamicznego. Nowa wersja jest dostępna w ramach bezpłatnych aktualizacji dla klientów posiadających kontrakt serwisowy, a ceny nowego oprogramowania zaczynają się od 1500 USD.

Nowy Toad for Oracle 11.5 firmy Quest

Quest Software udostępnił nową wersję Toad for Oracle 11.5, zaawansowanego narzędzia dla programistów, administratorów baz danych oraz analityków. Na rozwój oprogramowania ma wpływ społeczność jego użytkowników. Cztery najważniejsze ulepszenia, zgłoszone przez użytkowników i wprowadzone w Toad for Oracle 11.5, to:

- Query Builder - rozbudowanie funkcjonalności i ulepszenie graficznego interfejsu modułu Query Builder;

- Workspace Management - uproszczenie i możliwość zapisania konfiguracji interfejsu;

- Toad Editor Tabs - większa elastyczność zakładek edytora;

- Code Completion - usprawnienia w uzupełnianiu kodu.

Wprowadzono także usprawnienia w module Code Analysis przeznaczonym do optymalizacji zapytań i wychwytywania błędów w kodzie PL/SQL.

Macierz klasy midrange Hitachi Data Systems

Najnowsza macierz Hitachi Data Systems, oznaczona HUS, obsługuje protokoły blokowe i plikowe. Skaluje się do pojemności 3 PB oraz systemów plików o rozmiarze do 256 TB. Korzysta z systemu plików SiliconFS File System pozyskanego razem z zakupem firmy BlueArc, umożliwiając serwowanie danych jednocześnie za pomocą CIFS, NFS oraz iSCSI.

Macierze HUS występują w trzech wersjach różniących się pojemnością - wersja HUS 150 obsłuży do 3 PB przy maksymalnej ilości napędów wynoszącej 960. Model HUS 130 obsłuży do 756 TB, a HUS 110 - 360 TB.

W porównaniu do poprzednich macierzy Hitachi Data Systems w grupie midrange, oznaczonych AMS, nowe macierze są co najmniej trzy razy szybsze przy sekwencyjnym odczycie oraz zapisie i dysponują dwa razy większą pojemnością. System plików obsłuży do 1024 kopii migawkowych oraz do 128 tys. kopii na maksymalnie rozbudowany klaster. Maksymalny rozmiar pliku przechowywanego w HUS wynosi 256 TB.

Macierze obsługują dane obiektowe w systemie, który zapisuje informację i przechowuje pliki razem z przeszukiwalnymi metadanymi, obsługując automatyczny podział na warstwy przechowywania danych, thin provisioning, migrację między urządzeniami, szybkie kopie migawkowe i klonowanie, replikację przez sieć WAN oraz szybkie wyszukiwanie.

Ceny macierzy HUS zaczynają się od 22 700 USD, ale w tej cenie można kupić macierz, która obsłuży jedynie dane blokowe. W późniejszym czasie można dodać głowicę NAS. Cena zunifikowanego systemu, który obsługuje dane blokowe i plikowe jednocześnie, zaczyna się od 52 tys. USD, obejmując koszt sprzętu, oprogramowania, instalacji i trzyletniego kontraktu serwisowego. (mm)

Taśma jak NAS w wydaniu Quantum

Firma Quantum oferuje urządzenie obsługujące taśmę tak jak serwer NAS. Wykorzystanie systemu plików LTFS (Linear Tape File System) umożliwia łatwy dostęp do danych przechowywanych na taśmie, podobny do tego, którym charakteryzują się serwery NAS. Specyfikacja LTFS jest znana od 2010 r. i wspierana przez głównych dostawców napędów taśmowych (IBM, HP, Quantum i Oracle, a także konsorcjum LTO). System LTFS ma interfejs POSIX i po uzupełnieniu stosem NAS umożliwi dostęp typowym aplikacjom, takim jak Eksplorator Windows czy powłoka systemów typu UNIX.

Urządzenie Scalar LTFS ma za zadanie ułatwić dostęp do danych zarchiwizowanych na taśmie, umożliwiając łatwą migrację między taśmą a zasobami dyskowymi. Głównymi odbiorcami zainteresowanymi LTFS są firmy z branży multimediów, nadawcy wideo oraz firmy zajmujące się postprodukcją, które będą mogły łatwo przenieść dane z kart pamięci do taśm LTO, w celu długoterminowego przechowywania i łatwiej skorzystać z danych zapisanych w archiwum.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200