NOWOŚCI RYNKOWE

Testy Windows 8 na platformie ARM

Qualcomm nawiązał współpracę z firmą Microsoft, w której wyniku zostanie udostępniona deweloperom platforma ARM z systemem Windows 8. Testowe urządzenia, wyposażone w procesor Snapdragon MSM8960, będą udostępniane zaproszonym deweloperom.

Deweloperzy będą mogli na dostarczonych im urządzeniach testować i optymalizować aplikacje przeznaczone do instalowania na przyszłych komputerach i tabletach opartych na architekturze ARM, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8. Będzie to próbna wersja (pre-release) systemu operacyjnego Windows on ARM, a testowe komputery zawierać będą procesory Snapdragon S4 MSM8960 i sprzętowe akceleratory grafiki Adreno.

Firmy informują, że testowe urządzenia nie są reprezentatywne dla finalnych produktów czy wrażeń z używania Windows na ARM. Zostały stworzone, aby dać deweloperom możliwość dostępu i testowania aplikacji Windows Metro na najnowszych procesorach Qualcomm. Program testowy Windows on ARM ma też sprawić, że dostępne w Windows Store aplikacje Windows Metro będą mogły pracować na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Windows 8, wliczając w to te, oparte na architekturze ARM i wyposażone w układy łączności mobilnej Gobi.

Novell dostarcza Service Pack do SLES 11

Aktualizacja dla systemu SLES 11, oznaczona Service Pack 2, została niedawno dostarczona przez producenta - firmę Novell. Jest to pierwsza taka aktualizacja od czasu przejęcia Novella przez firmę Attachmate.

Poprawka Service Pack 2 dostarczona przez Novella obejmuje nowe jądro systemu, już w wersji z rodziny 3.0, lepszą obsługę wirtualizacji, a także poprawioną obsługę systemów plików. Zmiany związane z nową wersją jądra systemu obejmują między innymi nowy mechanizm kolejkowania zadań (scheduler), lepsze zarządzanie pamięcią, w tym obsługę Transparent Huge Pages. Nowością jest także równoważenie obciążenia z uwzględnieniem procesorów systemu, co przynosi istotne korzyści przy pracy klastrowej.

Zmiany związane z systemami plików dotyczą między innymi wprowadzenia systemu plików btrfs, który korzysta ze struktur B-drzew i obsługuje kopie migawkowe, subwoluminy, spójne klonowanie obiektów oraz transakcje. Niektóre z założeń tego systemu są zbieżne z nierozwijanym już systemem ReiserFS. Razem z btrfs wprowadzono także mechanizm zmian konfiguracji i uaktualnień (w tym powrotu do poprzedniej konfiguracji) wykorzystujący mechanizmy tego systemu plików.

Po stronie wirtualizacji wprowadzono obsługę kontenerów (Linux Containers), co ułatwia wirtualizację systemów. Poprawka wprowadza usprawnienia pod kątem pracy jako gość w wirtualizacji serwerowej realizowanej za pomocą hypervisorów Xen, KVM, VMware ESX i Microsoft Hyper-V.

Punkt dostępowy Cisco serii 3600

Firma Cisco wprowadziła na rynek punkt dostępowy Cisco Aironet z serii 3600. Urządzenie obsługuje standard 802.11n oraz u i ma zapewnić pracę urządzeń klienckich z taką samą wydajnością niezależnie od liczby obsługiwanych strumieni przestrzennych. Wprowadzono także automatyczne rozwiązywanie problemów występujących w paśmie częstotliwości radiowych, rozpoznając w ciągu kilkunastu sekund ok. 20 różnego rodzaju typów źródeł zakłóceń.

Punkt dostępowy jest zarządzany za pomocą Cisco Prime Network Control System (NCS, platforma zarządzania kontrolująca pracę sieci bezprzewodowych klasy korporacyjnej) i Cisco Identity Services Engine (ISE, system obsługi reguł bezpieczeństwa).

Dodatkową opcją, zaplanowaną na koniec 2012 roku, będzie moduł monitorowania częstotliwości radiowych, który dostarcza informacji o całym pasmie Wi-Fi i jednocześnie może automatycznie wybrać najlepszy kanał do obsługi ruchu. Punkt ten jest już dostępny w sprzedaży w cenie 1595 USD z antenami zewnętrznymi oraz 1495 USD z antenami wewnętrznymi.

Nowa linia serwerów HP

HP wprowadził na rynek nową linię serwerów - HP ProLiant Generation 8. Razem z nimi firma opracowała architekturę HP ProActive Insight, która obejmie w przyszłości całą infrastrukturę konwergentną HP.

Wszystkie serwery HP ProLiant Gen8 są wyposażone w rozwiązanie HP 3-D Sea of Sensors umożliwiające rozpoznanie przeciążonych serwerów na podstawie uzyskiwanych w czasie rzeczywistym danych o ich lokalizacji, poborze mocy, obciążeniu i temperaturze. Dzięki kolejnym dwóm technologiom (HP Active Health i HP Insight Online) serwery HP ProLiant Gen8 potrafią automatycznie analizować swój stan na podstawie danych z 1600 punktów pomiarowych.

W serwerach HP ProLiant Gen8 zastosowano także rozwiązania przyspieszające wdrażanie aplikacji (Integrated Lifecycle Automation), poprawę wydajności pamięci masowej (Dynamic Workload Acceleratio) i optymalizację zużycia energii (Automated Energy Optimization).

Serwery HP ProLiant Gen8 będą dostępne od marca 2012. Oferta obejmuje serwery wolno stojące HP ProLiant ML dla oddziałów przedsiębiorstw, serwery stelażowe HP ProLiant DL, serwery kasetowe HP ProLiant BL, skalowalne serwery HP ProLiant SL przeznaczone do środowisk internetowych oraz obsługi przetwarzania w modelu cloud computing.


TOP 200