NOWOŚCI RYNKOWE

Kopia bezpieczeństwa do chmury od Carbonite

Firma Carbonite, dostawca usług składowania danych w modelu cloud, poinformowała o dodaniu opcji odtwarzania po awarii, ustawiania priorytetów oraz wersjonowania składowanych plików. Usługa jest kierowana do firm z dolnej części sektora MSP, występuje w wariantach Home Plus i Home Premier. Podstawowa usługa Home Plus umożliwia automatyczne wykonywanie kopii danych do chmury (oferowanej przez Carbonite) i dodatkową kopię lokalną na zewnętrzny nośnik. Opcja Home Premier umożliwia wykonanie kopii wszystkich zainstalowanych systemów i aplikacji oraz późniejsze pełne odtworzenie sprawności systemu. Dodatkową opcją pakietu jest możliwość odtworzenia wszystkich danych na zewnętrzny dysk, który następnie zostanie wysłany szybką przesyłką kurierską, dostarczoną następnego dnia roboczego na terenie USA. Dzięki temu unika się pobierania dużych zasobów danych przez sieć.

Oprogramowanie Carbonite wzbogacono o przechowywanie kolejnych wersji plików, dzięki czemu użytkownik może wybrać punkt w czasie, do którego stan danego pliku zostanie przywrócony. Działanie jest podobne do opcji salvage w serwerach Novell Netware oraz Apple Time Machine. Wprowadzono także priorytety, dzięki czemu użytkownik może wybrać, które z plików mają być odtworzone w pierwszej kolejności. Do odtwarzania danych służy Restore Manager, za którego pomocą można także przenosić dane między maszynami przez Internet.

Tom Murray, wiceprezes marketingu w Carbonite, tak opisuje proces: "w przypadku awarii lub uszkodzenia przez wirusa, można uruchomić system przez płytę startową utworzoną za pomocą naszej strony lub uruchomić komputer z zewnętrznego dysku twardego. W ten sposób można uniknąć reinstalacji oprogramowania i skrócić czas odzyskiwania sprawności systemu".

Subskrypcja usługi Carbonite Home kosztuje 59 USD rocznie, wersja Home Plus kosztuje 99 USD rocznie i obejmuje nielimitowaną ochronę, kopię na zewnętrzny nośnik oraz kompletny obraz systemu. Wersja Home Premier obejmująca także przesłanie dysku przesyłką kurierską kosztuje 149 USD rocznie. Dostępna jest także opcja Small Business, która obejmuje kopię wszystkich komputerów z jednej lokalizacji.

Quantum oferuje deduplikację dla małych firm

Mała macierz NAS NDX-8d wydana właśnie przez Quantum korzysta z oprogramowania do deduplikacji dotychczas wykorzystywanego w macierzach serii Dxi. Typowy współczynnik redukcji wynosi 20:1, co oznacza, że urządzenie eliminuje typowo dwadzieścia kopii tej samej informacji. W praktyce szczególnie dobre efekty technologia ta przynosi przy składowaniu poczty elektronicznej - jeśli wiadomość zawierająca załącznik jest wysłana do grupy pracowników, typowo przechowywana jest każda jej kopia. Deduplikacja eliminuje te kopie, umieszczając wskaźnik do pojedynczej instancji danego obiektu. Ponieważ urządzenia z serii NDX wykorzystują system operacyjny Windows Storage Server, aplikacje dla środowiska Microsoftu można w nim zainstalować bezpośrednio. Przykładowym zastosowaniem może być instalacja serwera Exchange.

Urządzenie o pojemności 8 TB występuje w dwóch wersjach: NDX-8 oraz NDX-8d ("d" oznacza deduplikację), wykorzystuje procesor Intel Core i3 taktowany zegarem 3,3 GHz i posiada 4 GB RAM. Oprogramowanie Datastor Shield umożliwia bezagentową kopię danych z wybranych zasobów; dostępna jest także replikacja do drugiego takiego samego urządzenia przez sieć.

Firma Quantum wydała również macierz dysków wymiennych RDX 8000, o pojemności 8 TB. RDX 8000 oferuje replikację przez sieć do drugiego takiego samego urządzenia, umożliwiając archiwizację informacji na wymienne dyski. Urządzenie ma 8 slotów na dyski od 160 GB do 1 TB, w przyszłym roku Quantum zamierza udostępnić kasetkę z dyskiem o pojemności 1,5 TB, dzięki czemu pojemność macierzy wzrośnie do 12 TB.

NDX-8 kosztuje 4 tys. USD, NDX-8d -5139USD, RDX8000 z opcją deduplikacji - 4999 USD. Urządzenia są dostępne w obudowie rack 1U lub tower.

Mainframe IBM zarządzi serwerami Windows

Środowiska dzisiejszych firm, między innymi sektora finansowego, są heterogeniczne, łącząc centralne przetwarzanie w maszynach klasy mainframe z rozproszonym w serwerach Windows i Linux. Konsolidacja obciążeń linuksowych była możliwa na mainframe już od dłuższego czasu, rozszerzeniem tej opcji będzie możliwość zarządzania maszynami i aplikacjami Windows za pomocą środowiska klasy mainframe. Zarządzanie to jest niezbędne do sprawnego utrzymywania aplikacji, które korzystają z danych przetwarzanych w systemach mainframe, co często występuje w sektorze finansowym.

IBM ogłosił, że narzędzia do tego celu będą udostępnione 16 grudnia bieżącego roku, platforma System z będzie zatem obsługiwać systemy z/OS, Linux, Unix oraz Windows. Jean Bozman, analityk IDC uważa, że: "wsparcie platformy Windows umożliwi zwiększenie wydajności aplikacji rozproszonych współpracujących z komputerami mainframe i ułatwi jednocześnie zarządzanie całością infrastruktury przy niższych kosztach".


TOP 200