NOWOŚCI RYNKOWE

Oracle Exadata dla średnich firm

Nowe rozwiązanie sprzętowe oferowane przez Oracle jest przeznaczone dla firm, które eksploatują bazę danych na starszym sprzęcie i obecnie planują modernizację serwerów. Może ono posłużyć także do konsolidacji wielu niewielkich baz danych w pojedynczym urządzeniu.

Sprzęt niezbędny do uruchomienia rozwiązania jest sprzedawany osobno - w cenie 50 tys. USD otrzymuje się dwa serwery Sun Fire, 192 GB pamięci RAM, 24 rdzenie, 12 TB surowej przestrzeni dyskowej i 292 GB przestrzeni pamięci SSD. Maksymalny rozmiar bazy danych wynosi mniej niż 4 TB (pojemność appliance: 12 TB). Wszystkie komponenty są nadmiarowe, instalacja nie zawiera pojedynczego punktu awarii.

Appliance wykorzystuje zbliżony stos oprogramowania do dużej wersji Exadata, wliczając bazę danych Oracle 11g, oprogramowanie klastrujące RAC i system operacyjny Oracle Linux. W komplecie występuje Appliance Manager, który dba o monitorowanie pracy oprogramowania i aktualizacje, w przypadku awarii sprzętowej może automatycznie powiadomić serwis. Appliance nie zawiera jednak serwera storage (Exadata Storage Server).

Licencjonowanie oprogramowania odbywa się zależnie od wykorzystywanej liczby rdzeni - najmniejsza: 2 rdzenie, górna granica: 24. Przedsiębiorstwa będą mogły równocześnie przenieść istniejące bazy danych i licencje na klastry RAC, jeśli będzie taka potrzeba.

Minusem rozwiązania jest brak możliwości połączenia mocy obliczeniowej wielu takich maszyn - nie zezwala na to model licencjonowania. Jeśli firma potrzebuje większej mocy obliczeniowej, musi przejść do appliance Exadata, która w najmniejszej wersji zajmuje ćwierć szafy i kosztuje od 330 tys. USD.

Imperva ochroni przed DDoS

Firma Imperva ogłosiła udostępnienie usługi w modelu cloud, mającej na celu ochronę przed atakami odmowy obsługi. Usługa Cloud DDoS Protection ma się skalować do poziomu rzędu wielu gigabitów na sekundę, wykorzystuje SecureSphere Web Application Firewall i jest przeznaczona dla organizacji, które nie chcą inwestować w rozwiązania ochrony instalowane we własnej infrastrukturze IT.

Usługa wykrywa i blokuje najważniejsze typy ataków DDoS, wliczając w to także bombardowanie powodzią pakietów SYN i UDP, a także specjalizowane ataki wywołujące przeciążenie serwerów webowych oraz rozwiązań e-commerce.

Jednym z powodów, dla których firmy decydują się na ochronę w modelu usługowym, jest możliwość jej dostosowania przez usługodawcę do aktualnych zagrożeń i opłaty za rzeczywiste wykorzystanie zasobów. Ponieważ narzędzia do ataków ewoluują dość szybko, firmy musiałyby regularnie dostosowywać swoje urządzenia ochronne.

Firmy, które chcą skorzystać z tej usługi, płacą na podstawie parametrów przepustowości (1 lub 2 Gbit/s) oraz poziomu oczekiwanych usług - najtańsza z nich to model standby, który jest włączany po zgłoszeniu zagrożenia, przez model z automatycznym włączeniem ochrony w przypadku wykrycia ataku, aż do najdroższej wersji, przeznaczonej na nielimitowaną liczbę chronionych serwerów. Umowy podpisywane są na okres od jednego roku do trzech lat.

Serwery SeaMicro będą sprzedawane przez Della.

Chociaż formalnego zapewnienia jeszcze nie opublikowano, Armando Acosta, menedżer produktów w firmie Dell odpowiedzialny za linię produktów PowerEdge, potwierdził fakt podpisania takiej umowy.

Przychody związane ze sprzedażą serwerów wykorzystujących procesory Atom nie wydają się znaczące, jednak o wiele ważniejsze ma być rozszerzenie portfolio o nowe rozwiązania, przeznaczone do obsługi specjalizowanych obciążeń.

Według Acosty, umowa ma dotyczyć serwerów 10U SeaMicro SM10000-64 server, wykorzystujących 256 dwurdzeniowych 64-bitowych procesorów Atom N570 oraz SM10000-64HD, które zawierają 384 sztuki procesorów Atom N570. Cechą szczególną tych serwerów jest specjalizowany podsystem połączeń w topologii torusa zaimplementowany w specjalizowanych układach scalonych ASIC. Układy te są odpowiedzialne także za wirtualizację zasobów dyskowych oraz sieciowych, równoważeniem obciążenia zajmuje się inny układ FPGA.

Według cennika SeaMicro, model SM1000-64 wyposażony w 1 TB pamięci kosztuje 165 tys. USD, a gęstsza wersja z 1,5 TB - 237 tys. USD, Dell nie podaje jednak oficjalnej ceny sprzedaży tych maszyn w kanale Data Center Solutions.


TOP 200