NOWOŚCI RYNKOWE

Dyski Hitachi o pojemności 1 TB na talerz

Firma Hitachi Global Storage Technologies ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży dysków twardych, które osiągają pojemność 1 TB z pojedynczego talerza. Technologia ta została zastosowana w dyskach z serii Deskstar, Travelstar oraz CinemaStar, przy czym ich pojemność wynosi od 250 GB do 1 TB. Tak duża gęstość zapisu umożliwiła wyprodukowanie dysków 3,5 cala o grubości obudowy zaledwie 7 mm (0,27 cala). Napędy te są projektowane pod kątem szerokiego grona odbiorców - od użytkowników desktopów, przez laptopy, do zastosowań multimedialnych włącznie. Na potrzeby ultralekkich notebooków opracowano dyski 5200 RPM z serii Travelstar Z5K500, które charakteryzują się gęstością zapisu do 636 Gbit na cal kwadratowy. Wydajniejsze dyski z serii Deskstar 7K1000.D 7200rpm oraz 5K1000.B 5200rpm są przewidziane na potrzeby firmowych stacji roboczych, niewielkich macierzy dyskowych dla sektora MSP oraz domowych użytkowników wymagających wysokiej wydajności. Dyski te korzystają z interfejsu SATA 6 Gbit/s i mają bufor 32 MB. Dyski CinemaStar 7K1000.D and 5K1000.B są opracowane pod kątem zastosowań multimedialnych, w szczególności nagrywarek dyskowych i wielofunkcyjnych telewizorów.

Dyski z serii Deskstar mają opcję redukcji zużycia energii elektrycznej, polegającą na zmniejszeniu prędkości obrotowej talerzy, gdy dysk nie jest obciążony.

Chmura jako opcja bazy PostgreSQL

Przedsiębiorstwa, które poszukują możliwości przeniesienia bazy do chmury prywatnej lub publicznej będą mogły skorzystać z opcji, którą dostarczy Postgres Plus Cloud Server - baza opracowana i wspierana przez firmę EnterpriseDB. Bazy danych Postgres Plus Standard Server i Postgres Plus Advanced Server oferowane przez EnterpriseDB wykorzystują kod bazy danych PostgreSQL rozwijanej w modelu open source, dodając do niego zaawansowane opcje, które w otwartej i darmowej bazie nie są dostępne. Najnowszy produkt Cloud Server obsługuje automatyczne równoważenie obciążenia i przełączenie węzłów klastra, obsługuje zaawansowany monitoring pracy klastra, a także kopie bezpieczeństwa online oraz odtworzenie stanu bazy do konkretnego miejsca w czasie. Zarządzanie węzłami klastra odbywa się za pomocą interfejsu webowego, baza początkowo może korzystać z chmury Amazon EC2, w następnym etapie zostanie dodana obsługa GoGrid. Jak dotąd Postgres Plus Cloud Server może pracować w środowisku chmury prywatnej opartym jedynie na oprogramowaniu open source Eucalyptus, ale może być wdrożone w tradycyjnym modelu praktycznie w dowolnym typowym środowisku serwerowym. Wydanie wersji produkcyjnej oprogramowania jest planowane na grudzień bieżącego roku.

EnterpriseDB już teraz oferuje wirtualne maszyny Amazon Machine Images (AMI), dzięki którym deweloperzy mogą szybko instalować bazy Postgres Plus w środowisku chmury EC2, nie mają one jednak tak zaawansowanych narzędzi do zarządzania serwerem oraz dostarczania środowisk - to wprowadzi właśnie Cloud Server.

Motor bazodanowy występuje w dwóch edycjach: standard i advanced, przy czym ta druga posiada dodatkowe opcje związane z kompatybilnością z bazą Oracle, umożliwiające migrację do EnterpriseDB przy stosunkowo niewielkich zmianach kodu. W obu przypadkach firma oferuje komercyjne wsparcie techniczne. Cena licencji i wsparcia technicznego dla Cloud Server jeszcze nie została ustalona.

Usługi Google w modelu offline

Najnowsza wersja usługi webowej Google Gmail posiada opcję pracy offline, dostępną w przeglądarce Chrome. Google planuje wydanie takich opcji także dla usługi Dokumenty Google i dla kalendarza, przy czym docelowo usługi te mają działać także w najpopularniejszej przeglądarce - Mozilli Firefox.

Aby poczta działała w trybie offline, niezbędne jest rozszerzenie przeglądarki o dodatkową aplikację, dostępną z Chrome Web Store. Poczta Gmail Offline jest zbudowana przy wykorzystaniu różnych standardów HTML, wliczając AppCache, który jest lokalnym miejscem składowania danych, oraz FileSystem API. Dodatkowo wykorzystuje także technologię dostępną jak dotąd tylko w Chrome, między innymi narzędzie "strony w tle", które umożliwia synchronizację poczty elektronicznej nawet wtedy, gdy użytkownik nie otwiera strony Gmail, ale ma połączenie internetowe. Do tego celu niezbędne jest poszerzenie zasobów składowania danych lokalnie, a także kombinację możliwości, jakie daje HTML5 z opcjami, które dopiero będą wprowadzone w nowych standardach i będą obsługiwane przez przeglądarki w przyszłości. Obecnie Google współpracuje z twórcami projektu open source WebKit.

Opcja offline będzie wprowadzona do usług Dokumenty Google i również będzie wymagała instalacji dodatku do przeglądarki Chrome. Początkowo można będzie jedynie przeglądać dokumenty, ale edycja w trybie offline powinna być dostępna niebawem. Google już dawniej opracowało edytor offline, który wykorzystywał obecnie zarzucone Google Gears.

Dla strategii Google bardzo ważne są edytory dokumentów oraz inne usługi działające w trybie offline przy wykorzystaniu Chrome OS, w którym przeglądarka Chrome jest w zasadzie jedyną lokalną aplikacją. Umożliwią one korzystanie z komputera Chromebook także wtedy, gdy nie posiada on połączenia z Internetem.

Darmowa akceleracja WAN za pomocą Silver Peak VX-Xpress

Producent rozwiązań do akceleracji sieci WAN firma Silver Peak wydała dostępne za darmo proste narzędzie do akceleracji łączy WAN, przeznaczone dla najmniej wymagających użytkowników, którzy dopiero zaczynają korzystać z tej technologii. Zadaniem Silver Peak VN-Xpress jest zestawienie sprawnie działającego łącza między dwoma komputerami połączonymi przez WAN. Oprogramowanie to jest oparte na platformie Virtual Acceleration Open Architecture (VXOA), która obsługuje także rozwiązania z serii NX, VX, oraz flagowy akcelerator VRX.

VX-Xpress korzysta z tych samych technik optymalizacji i akceleracji łączy WAN co pozostałe produkty, między innymi akceleracja protokołu, ustawianie okien TCP oraz selektywne potwierdzanie ACK TCP, by zredukować liczbę transmisji w obie strony. Ostatnia technika zwana także "maskowaniem ACK" jest szczególnie przydatna przy usługach terminalowych. Oprogramowanie dostępne za darmo może obsłużyć łącze WAN o przepustowości 4 Mb/s przy maksymalnie ośmiu tysiącach równoczesnych sesji.

Oprogramowanie to jest dystrybuowane w formie maszyny wirtualnej zgodnej z VMware ESX/ESXi, wymaga 2 GB pamięci RAM i około 100 GB zasobów dyskowych na potrzeby pamięci podręcznej, jeśli korzysta się z macierzy RAID, rozmiar pasków to 256 kB. Akcelerację można zastosować do optymalizacji backupu przez WAN, do asynchroniczej replikacji realizowanej za pomocą narzędzi różnych dostawców, między innymi EMC, Hitachi Data System, Dell, NetApp, HP i IBM. Zastosowania nie kończą się jednak na przesyłaniu backupów, gdyż bardzo dobre efekty można osiągnąć przy akceleracji aplikacji TCP, w szczególności zasobów udostępnianych przez CIFS (serwery Microsoftu), folderów Exchange, zasobów Sharepointa, komunikacji Lotus Notes/Domino, a także aplikacji Siebel, SAP i Oracle. Z kolei dużą poprawę przy łączach o dużym opóźnieniu można osiągnąć, akcelerując aplikacje interaktywne, udostępniane przez wirtualizowane desktopy Virtual Desktop Infrastructure (VDI), Citrix XenApp, Sun Ray oraz zdalny pulpit RDP. Akceleracja może objąć także VoIP i strumieniowanie wideo.

Jedyne istotne ograniczenia wbudowane w oprogramowanie VX-Xpress stanowią obsługa wyłącznie pojedynczego połączenia punkt-punkt oraz brak zarządzania za pomocą narzędzi Silver Peak, przeznaczonych dla dużych sieci.

Według producenta, co najmniej 50% użytkowników wersji darmowej nie będzie musiało być później klientem Silver Peak, ale przynajmniej pewna część zakupi w przyszłości rozwiązania o pełnej funkcjonalności, z komercyjnym wsparciem technicznym.

Nowy CA ARCserve 16

Razem z wydaniem najnowszej wersji oprogramowania ARCserve firma CA zintegrowała produkty w spójne portfolio. Obecnie oferowane są: ARCserve Backup, przeznaczony do standardowych kopii bezpieczeństwa, na przykład na taśmę; ARCserve D2D, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu odzyskiwania sprawności systemu po awarii dzięki konsolidowanej automatycznie kopii przyrostowej; ARCserve Replication, produkt wywodzący się z oprogramowania XOSoft, przeznaczony do asynchronicznej replikacji danych przez WAN oraz ARCserve HA, który zapewnia wysoką dostępność aplikacji.

Aplikacje CA zostały wyposażone w opcję kopii do zasobów cloud computing - obsługiwane serwisy to Amazon S3 oraz Eucalyptus Walrus w ARCserve Backup i dodatkowo Microsoft Azure Storage w ARCserve D2D. Backup do chmury może zapewnić niezbędną w niektórych przypadkach opcję kopii poza siedzibą firmy.

Aplikacja D2D r16, przeznaczona do szybkiego odtwarzania systemów po awarii, obsługuje obecnie kopiowanie danych do zasobów lokalnych, sieciowych lub do usług w modelu cloud, szyfrowanie danych oraz dokładne odtwarzanie skrzynek Microsoft Exchange. Opcja ta umożliwi wydzielenie ze skrzynki pojedynczej wiadomości e-mail i wyeksportowanie jej do pliku lub odtworzenie do oryginalnej lokalizacji. Odtwarzać można także pojedyncze pliki i foldery, całe systemy, włącznie z opcją Bare Metal Disaster Recovery (system zostaje uruchomiony z płyty startowej), bazy SQL Server oraz Exchange. Oprogramowanie zostało wyposażone także w moduł odtwarzania P2V i V2P, umożliwiając odtworzenie systemu na sprzęcie o innym HAL (restore to dissimilar hardware), przy czym można podczas odtwarzania doinstalować niezbędne sterowniki do nowego sprzętu.

Najważniejszą ze zmian w ARCserve backup jest wprowadzenie obsługi środowiska wirtualizowanego, umożliwiając wykonanie kopii wszystkich maszyn wirtualnych hostowanych wewnątrz VMware bez instalacji agenta wewnątrz tych systemów. Dzięki integracji z API VMware kopia jest wykonywana blokowo, z deduplikacją, przy czym możliwe jest bardzo granularne odtworzenie kopii - do pojedynczego pliku z konkretnej maszyny wirtualnej. W odróżnieniu od innych producentów oprogramowanie CA dokonuje deduplikacji na maszynie będącej celem backupu, zatem minimalizuje obciążenie CPU chronionej maszyny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200