NOWOŚCI RYNKOWE

Nowe serwery z procesorami Xeon E7

Producenci serwerów, m.in. Cray, Dell, Hewlett-Packard oraz IBM, ogłosili wydanie nowych serwerów o wysokiej wydajności, wyposażonych w procesory Intel Xeon E7 o dziesięciu rdzeniach.

Serwery te są przeznaczone do obsługi najbardziej obciążonych aplikacji biznesowych oraz naukowych pracujących w środowisku x86. Według producenta, najnowszy procesor jest do 40% szybszy od poprzedniej generacji Xeon 7500, wyposażonej w osiem rdzeni. Serwery będą zatem szybsze, ponadto obsłużą dwa razy tyle pamięci RAM co w poprzedniej generacji i będą wyposażone w usprawnienia związane z wysoką dostępnością i niezawodnością.

Firma Cray, producent specjalizujący się w komputerach dużej mocy, ujawnił, że jego maszyna CX1000-S będzie zawierać procesory E7. Konfiguracja obejmie do 128 rdzeni i jest przeznaczona do przetwarzania danych typowych dla środowiska komputerów dużej mocy. Cenę maszyny określono jako niższą od 100 tys. USD.

Firma Dell informuje, że Xeony E7 będą obecne w trzech serwerach z serii PowerEdge. Według Briana Payne, dyrektora odpowiedzialnego za linię PowerEdge w firmie Dell, nowe serwery są sprawniejsze od swoich poprzedników, dostarczając do 49% więcej mocy obliczeniowej na 1 Wat pobieranej energii elektrycznej. Czterogniazdowy serwer PowerEdge R910 w obudowie 4U po wyposażeniu w procesor E7-4780 2,4 GHz według producenta dostarczy o 38% lepszą wydajność w aplikacjach i bazie danych Oracle w porównaniu do X7560 taktowanego zegarem 2,26 GHz. Cena podstawowej wersji R910 wynosi około 9000 USD. Procesor ten będzie oferowany także w serwerach kasetowych M910 oraz rack R810.

Firma HP wprowadziła nowy procesor do serwerów serii ProLiant - w modelach BL680c oraz DL580 będzie to E7-4800, podczas gdy BL620c oraz DL980 będzie to E7-2800 i E7-4800. Podobnie jak w przypadku innych producentów, przyrost wydajności osiąga około 40% w stosunku do poprzedniej generacji. Producent podkreśla usprawnienie w postaci skalowalnego bufora pamięci, którego zadaniem jest usprawnienie pracy aplikacji, by buforowane układy mogły tymczasowo składować dane w głównej pamięci, co skutkuje szybszym przetwarzaniem danych. Godne uwagi są także oszczędności energii, które mogą osiągnąć nawet 155 W dla 256 GB pamięci. Najnowsze serwery będą dostępne już w maju, z wyjątkiem DL980, który będzie dostarczany w czerwcu br. Serwery te kosztują od 6000 USD w górę.

Firma IBM również zamierza poszerzyć swoje portfolio o serwery z E7. Będą to modele x3850 X5, x3690 X5 oraz BladeCenter HX5. Szacunkowy przyrost wydajności w stosunku do poprzednich modeli również osiąga do 40%. Rzecznik IBM poinformował, że szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia i cen wspomnianych serwerów będą ujawnione w najbliższym czasie.

Procesory E7 Intela mają konkurować z nowymi procesorami AMD Interlagos, posiadającymi 16 rdzeni. Procesory te, wykorzystujące architekturę o nazwie Bulldozer mają zaoferować bardzo dobrą wydajność oraz oszczędność energii. AMD zamierza rozpocząć sprzedaż procesorów Interlagos w trzecim kwartale br.


TOP 200