NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Nowy klient z Windows 2009 embedded

NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Firma Chip PC, która od dwóch lat sprzedaje ultraoszczędne terminale Jack PC (mieszczące się w standardowym gniazdku podtynkowym) i Plug PC (wielkości dwóch pudełek zapałek), rozszerzyła swoją ofertę o nowego klienta EX-PC XPD4741, tym razem wykorzystującego system Microsoft Windows 2009 embedded. W terminalu tym pracuje procesor Intel Atom, połączenie z monitorem odbywa się za pomocą standardowego gniazda DVI, maksymalna rozdzielczość to 1920x1200 przy 32-bitowej palecie barw.

NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Terminal ten zawiera klienta Microsoft Windows (RDP 7.0), Citrix ICA 11.2, VMware VDI/VDM i VMView 4.0.1, a także UltraVNC. W systemie znajduje się Internet Explorer, Outlook Express oraz .NET Framework 2.0 i Windows Update Agent 3.0. Opcjonalne składniki obejmują przeglądarkę Firefox, klienta VPN, klientów usług terminalowych NX, X11 i Jetro CockpIT, maszynę wirtualną Java i czytniki dokumentów pakietu Office oraz . W tym terminalu można także zainstalować inne aplikacje 32-bitowe. Aby podwyższyć bezpieczeństwo systemu operacyjnego Windows do wymaganego poziomu, wprowadzono blokadę zapisu Enhanced Write Filter oraz ochronę plików. Terminalem tym można zarządzać za pomocą firmowego oprogramowania Xcalibur, a także za pomocą Microsoft WDS oraz narzędzi firmy Altiris.

Najcieńszy klient

NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Zazwyczaj terminal posiada nieulotną pamięć, w której składowany jest system operacyjny oraz oprogramowanie klienta i ewentualnie narzędzia administracyjne. Bardzo ciekawe podejście zaproponowała firma Wyse w kliencie Xenith, który całość firmware'u pobiera z sieci. W odróżnieniu od typowych bezdyskowych terminali PC startujących z sieci za pomocą BOOTP, kompletny obraz klienta nie przekracza kilku megabajtów i jest pobierany z sieci przewodowej. Dzięki temu, że terminal ten wykrywa automatycznie kompletne środowisko, nie wymaga specjalnego zarządzania ani aktualizacji oprogramowania na każdym z urządzeń. Czas od włączenia do gotowości sesji przy standardowej sieci lokalnej nie przekracza sześciu sekund.

NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Xenith posiada procesor VIA 1 GHz, możliwość wbudowania karty sieci bezprzewodowej, cztery porty USB oraz sprzętowy dekoder wideo, dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie z dekodowaniem wideo w wysokich rozdzielczościach (maksymalna rozdzielczość to 1920 x 1200), może także pracować z dwoma monitorami. Opcjonalne wsparcie kart inteligentnych umożliwia dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Terminal ten jest bardzo oszczędny, przy pełnym wykorzystaniu mocy obliczeniowej (także przy odtwarzaniu wideo) i połączonej oraz myszy PS/2, pobiera mniej niż 7 W. Terminal ten obsługuje wyłącznie środowiska Citrix.

Wszystko w jednym

NOWOŚCI: ROZWIĄZANIA TERMINALOWE

Nowym produktem firmy IGEL jest zintegrowany terminal UD9 w obudowie szerokoekranowego monitora z opcjonalnym dotykowym ekranem, który umożliwia instalację klienta bez podłączania klawiatury czy myszki. Terminal może pracować pod kontrolą systemu IGEL Linux albo Microsoft Windows ES, wykorzystuje procesor Intel Atom N270 1,6 GHz i kartę graficzną Intel GMA 950, pracując w rozdzielczości 1920 x 1080. Posiada także wyjście VGA, dzięki czemu można z niego korzystać w konfiguracji dwumonitorowej. Terminal ten pobiera 38 W (w tym jest już pobór mocy przez monitor, gdyż jest to urządzenie zintegrowane). Opcjonalnie może zawierać kartę sieci bezprzewodowej oraz czytnik kart inteligentnych, umożliwiający bezpieczne, dwuskładnikowe uwierzytelnienie.

Terminal ten może połączyć się z serwerem RDP, Citrix, VMWare, a także X11 i VNC, zatem jest w pełni wieloplatformowym rozwiązaniem, które bardzo dobrze działa w środowiskach mieszanych. Podczas testów na Citrix Synergy 2010 zestawiono z takiego terminala połączenie do netbooka pracującego pod kontrolą Ubuntu Linux, a równocześnie można było pracować z aplikacjami publikowanymi za pomocą pakietu Citrix XenApp, a także połączyć się zdalnym pulpitem usług terminalowych Windows.


TOP 200